Bělozubka nejmenší v Zoo Praha

2. srpna 2018 - zdroj Zoo Praha

V Zoo Praha je k vidění další zvíře se světovým nej – bělozubka nejmenší

Pražská zoo je prozatím jedinou zoologickou zahradou v ČR, v níž můžete spatřit hmotnostně nejmenšího savce světa – miniaturní bělozubku vážící v průměru jen 1,8 gramu. V pavilonu Afrika zblízka bylo pro bělozubky nejmenší zbudováno vivárium s chovnými labyrinty.

Jak upozorňuje kurátor chovu savců Pavel Brandl, bělozubky nejmenší jsou zajímavé i v mnoha jiných ohledech: „Jsou neuvěřitelně hbité, běhají doslova jako kapky rtuti a dokážou skočit až do vzdálenosti 20 centimetrů, což je u tak malého tvora velmi neobvyklé. Mají i zvláštní areál – najdeme je poblíž lidských sídel ve Středomoří, ale obývají i ostrůvkovitě rozesetá místa v Africe a Asii.“

Bělozubka nejmenší nezapře svou příbuznost s rejsky, foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Do Zoo Praha přicestovaly dva páry bělozubek z drážďanské zoo koncem roku 2017. První mláďata pak přišla na svět v březnu 2018. Jakmile se bělozubky nejmenší začnou rozmnožovat, rodí se mláďata zhruba každé čtyři týdny a rychle dospívají. V zázemí tak pražská zoo nyní odchovává už druhou generaci. Celkem eviduje devět dospělých jedinců – z nichž jedna samice je březí – a 24 mláďat ze šesti vrhů.

„Aby se bělozubky úspěšně rozmnožily, je zapotřebí jim zvýšit teplotu v chovné místnosti a nabídnout jim labyrint, do kterého si nanosí materiál na hnízda – mech nebo suchou trávu,“ vysvětluje Brandl. Umělý labyrint vyřezaný z tvárnice simuluje bělozubkám podzemní chodbičky i komory. Vivárium je dále vybaveno zeminou, mechem, uschlými listy, a hlavně plochými kameny a kusy kůry, pod které se bělozubky rády ukrývají.

Bělozubky jsou hmyzožravé a loví takřka výhradně živou kořist, v pražské zoo nejčastěji cvrčky. Bělozubky nežijí dlouho – jako většina drobných tvorů se obvykle dožívají jen o něco více než jednoho roku.

Bělozubka nejmenší

V Zoo Praha je k vidění další zvíře se světovým nej – bělozubka nejmenší.

Foto 1: Bělozubka nejmenší nezapře svou příbuznost s rejsky. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Foto 2: Bělozubka nejmenší váží jen necelé dva gramy. Cvrčci, kterými se živí, jsou nezřídka stejně velcí jako ona. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Foto 3: Umělý labyrint simuluje bělozubkám podzemní chodbičky a komory. Hnízdo si vystýlají mechem nebo suchou trávou. Vivárium bělozubek nejmenších lze snadno rozpoznat i se zavřenýma očima – jejich pižmový pach je intenzivní a nezaměnitelný. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Foto 4: Mláďata bělozubek tráví první dny v hnízdě. Z nepatrných růžových „hrášků“ se brzo promění v šedavé bělozubky a ve třech týdnech již téměř dohánějí velikostí rodiče. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.


 
 
 
 
Nastavení fotogalerie

Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum