Hledat

Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu
Reklamní partner

Klub BONUS

YouTube TV

TOPlistZOO OSTRAVA: Mládě u supů kapucínů

15. července 2021

ZOO OSTRAVA: Mládě u supů kapucínů

V Zoo Ostrava se podařilo odchovat mládě kriticky ohroženého supa kapucína.

Chovná sezóna supů v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava byla v letošním roce u některých druhů úspěšná, u některých neúspěšná. K úspěšně hnízdícím mrchožroutům patří pár supů kapucínů – nejohroženějších supů Afriky. Odchované mládě spolu s rodiči a dalším párem mohou návštěvníci pozorovat ve voliéře nedaleko expozice Na statku.

Sup kapucín byl donedávna v Africe poměrně běžným druhem, ale za posledních 50 let poklesly jeho počty velmi prudce – o více než 80 %! V Červeném seznamu IUCN je řazen do kategorie „Critically Endangered“ (kriticky ohrožený). Proto si v Zoo Ostrava odchovu tohoto vzácného mrchožrouta velmi cení. Odchov mláděte (samce) ale neprobíhal zcela bez komplikací, u jeho průběhu museli asistovat chovatelé. Vejce, které samice snesla 23. ledna, bylo odebráno do líhně, protože pár vejce na hnízdě v předcházejících letech často rozbil. Mládě se vylíhlo 16. března. První dny je krmili chovatelé, pak bylo podloženo rodičům na hnízdo. Další tři týdny ale probíhaly kontroly mláděte, protože bylo potřeba rodičovskému páru s krmením potomka pomoci. Díky každodenní práci a péči chovatelů mládě přežilo kritické období, začalo přibývat na váze a nyní už můžeme označit jeho odchov za úspěšný.

Mládě supa kapucína ve stáří 3 týdnů, foto Kateřina Nováčková

Na konci června byl pár s mládětem přestěhován ze zázemí, kde probíhal odchov, do voliéry v expoziční části zoo k druhému páru supů kapucínů. Pětičlennou skupinu vzácných dravců mohou návštěvníci vidět v jedné z řadových voliér nedaleko expozice Na statku. Mladý sup je od dospělých jedinců dobře rozeznatelný – má tmavší hlavu.

Ostravský odchov je důležitý i proto, že za posledních 12 měsíců se supi kapucíni rozmnožili pouze v šesti institucích (včetně Ostravy) a celkem se podařilo odchovat pět mláďat. Přitom se tito ptáci chovají ve 48 evropských institucích.

Sup kapucín (Necrosyrtes monachus) se vyskytuje v Africe na jih od Sahary (kromě jižní Afriky). Je obyvatelem savan a řídkých lesů, v pouštích a pralesech se nevyskytuje. S oblibou se zdržuje v blízkosti lidských sídlišť. Sup kapucín je středně velký druh supa, který má zadní část krku a temeno hlavy porostlé drobným peřím připomínající mnišskou kápi. Často se pohybuje v hejnech. Živí se zbytky po hostině ostatních mrchožroutů a loví také hmyz. Ve městech získává potravu sběrem ze skládek a odpadu. Pojídá dokonce i trus lidí a velkých zvířat. Z těchto materiálů si rovněž staví hnízda (na stromech). Rodiče odchovávají většinou jedno mládě. V posledních desetiletích počty tohoto supa v přírodě razantně poklesly v důsledku přímého pronásledování člověkem.

Foto: Kateřina Nováčková, Monika Vlčková a Pavel Vlček.

ZOO OSTRAVA: Mládě u supů kapucínů

ZOO OSTRAVA: Mládě u supů kapucínů. V Zoo Ostrava se podařilo odchovat mládě kriticky ohroženého supa kapucína.

Foto: Kateřina Nováčková, Monika Vlčková a Pavel Vlček.


Dospělí supi kapucíni, foto Pavel Vlček Dospělí supi kapucíni, foto Pavel Vlček
Mládě supa kapucína ve stáří 3 týdnů, foto Kateřina Nováčková Mládě supa kapucína ve stáří 3 týdnů, foto Kateřina Nováčková
Mládě supa kapucína, foto Monika Vlčková Mládě supa kapucína, foto Monika Vlčková
Mládě supa kapucína, foto Monika Vlčková Mládě supa kapucína, foto Monika Vlčková

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum