Hledat

Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu
Reklamní partner

Klub BONUS

YouTube TV

TOPlistZOO BRNO: Kamčatská medvědice

13. července 2021

ZOO BRNO: Kamčatská medvědice

Do brněnské zoo dorazila kamčatská medvědice z Francie.

Novou obyvatelkou Zoo Brno je od pátečního (9. 7. 2021) odpoledne sedmiletá samice medvěda kamčatského Irina. Dorazila z francouzské zoologické zahrady v La Fleche a výběh bude sdílet se samicí Kamčatkou v expozici Beringie. V prvních měsících je bude dělit plot.

„Kamčatští medvědi vždy patřili k nejatraktivnějším zvířatům naší zahrady. Chovný pár Jelizar a Kamčatka v minulosti přivedl na svět tři mláďata, která dnes dělají radost návštěvníkům evropských zoologických zahrad. Poté, co v roce 2019 Jelizar uhynul, jsme intenzivně jednali a stále jednáme o možnostech rozšíření počtu expozičních zvířat. Nejen kvůli koronavirové pandemii se nám to podařilo až letos. O dalších zvířatech stále jednáme napříč zoologickými zahradami,“ řekl ředitel Zoo Brno Martin Hovorka.

Medvědice Irina se narodila 17. 1. 2014 v Tierparku Hagenbeck v Hamburku, jako jedno z trojčat. Společně se dvěma bratry pak byla v roce 2015 přestěhována do Zoo La Fleche ve Francii.

Návštěvníci ji mohou ve výběhu vidět od dnešního (12.7.) odpoledne. Víkend strávila medvědice z bezpečnostních i veterinárních důvodů v zázemí, kde se s ní seznámili její budoucí chovatelé.

Samice medvěda kamčatského Irina

Medvědi jsou primárně samotářská zvířata, seznamování je tedy choulostivá záležitost. V tuto chvíli ani neznáme povahové rysy nové medvědice, proto jsme dočasně výběh předělili a o dalším postupu budeme diskutovat v příštích měsících. „Ve francouzské zoo probíhala důkladná příprava medvědice na samotný transport, proto ho samice zvládla velmi dobře a bez problémů. Od kolegů z Francie máme o Irině několik informací. Je hravá, zvědavá a prý dokáže být tak trochu podvodnice. A neměli bychom se divit, když bude občas nevrlá. Po přelínání bývá dost světlá, podle předchozích chovatelů až do blond,“ doplnila kurátorka chovu savců brněnské zoo Šárka Mikátová.

Jelizar a Kamčatka přijeli 1. 10. 2010 ze Zoo Rostov na Donu v Rusku do nově vybudované expozice Beringie. Oba pocházeli z volné přírody, tedy není známé přesné datum jejich narození, ale odhadujeme, že se narodili v lednu 1993. V roce 2012 se jim narodila dvojčata Kuba a Toby a v roce 2016 samec Bruno. Jelizar začal v roce 2018 trpět typickými potížemi stárnoucího zvířete (problémy se zuby, degenerativní změny na kloubech), kvůli kterým musel být v roce 2019 uspán.

Zdroj: Zoo Brno.

ZOO BRNO: Kamčatská medvědice

Do brněnské zoo dorazila kamčatská medvědice z Francie. Novou obyvatelkou Zoo Brno je od pátečního (9. 7. 2021) odpoledne sedmiletá samice medvěda kamčatského Irina.


 
 
 

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum