Hledat

Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu
Reklamní partner

Klub BONUS

YouTube TV

TOPlistZOO DVŮR KRÁLOVÉ: Husice modrokřídlé

3. září 2021

ZOO DVŮR KRÁLOVÉ: Husice modrokřídlé

Husice modrokřídlé mají mladé. Vůbec poprvé v historii safari parku.

Bílá a černá v proslulých pruzích se střídají na peří dvou mladých cenných přírůstků v líhni Ptačího světa. V dospělosti je nahradí šedobéžový šat s blankytně modrými pery na křídlech. Jde o husice modrokřídlé, které se rozmnožily poprvé v historii Safari Parku Dvůr Králové. Ten je chová už osm let.

Je to pozoruhodný úspěch. Husice modrokřídlé chová aktuálně 15 evropských zoo v počtu ani ne 40 dospělých zvířat. Za poslední rok je rozmnožily jen dvě z nich. Vedle Dvora i francouzský Beauval. V přírodě patří husice ke zranitelným druhům a rychle jich vlivem úbytku přirozeného prostředí ubývá. Jde přitom o endemity Etiopie, nežijí nikde jinde na světě. Právě u takových druhů, které žijí jen na jediném malém území, patří k nejvíce křehkým a ohroženým vyhubením.

Mládě husice modrokřídlé v líhni, foto Simona Jiřičková

Mláďata zatím obývají líheň madagaskarské haly Ptačího světa, který se před pár dny po opravě střechy znovu otevřel veřejnosti.

Safari park zažívá v rámci chovu vrubozobých ptáků úspěšnou sezonu. Před nedávnem se tu povedlo jako na jediném místě na světě rozmnožit pižmovky ostruhaté. Množily se také jejich příbuzné pižmovky hřebenaté. Poprvé po dvou desetiletích se líhly i čírky obecné, dále kriticky ohrožené čírky úzkozobé a černoskvrnné, vzácní poláci malí, kachny žlutozobé a temné nebo zrzohlávky rudozobé. „Množení řady z těchto druhů není zdaleka obvyklé,“ upozorňuje zoolog Michal Podhrázský. Úspěchy přičítá především tomu, že se po letech povedlo omezit počty predátorů, kteří zvládnou proniknout do prostoru velké průchozí voliéry. Po celém jejím obvodu vznikl nový bezpečnostní systém, který útokům brání. Chovaní ptáci tak mají ještě mnohem větší klid.

Zdroj: Zoo Dvůr Králové, foto Simona Jiřičková.

ZOO DVŮR KRÁLOVÉ: Husice modrokřídlé

ZOO DVŮR KRÁLOVÉ: Husice modrokřídlé. Mládě husice modrokřídlé v líhni. Foto Simona Jiřičková.


 
 
 

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum