Hledat

Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu
Reklamní partner

Klub BONUS

YouTube TV

TOPlistZOO PRAHA: Pražská slůňata

30. října 2022

ZOO PRAHA: Pražská slůňata

Pražská slůňata dělají nebývalé pokroky ve veterinárním tréninku.

Dvouletá slůňata Lakuna a Amalee jsou už zkušená ve veterinárním tréninku. Ten podstupují nejmladší členky stáda spolu se svými matkami Tamarou a Janitou. Nácvik hned několika povelů – od kontroly klů až po vypláchnutí chobotu – zvládají bravurně po pouhém roce tréninku v chráněném kontaktu, což je v evropských chovech ojedinělé.

„Pravidelný veterinární trénink je důležitý kvůli prevenci, kdy každodenní kontrolou můžeme odhalit potenciální zdravotní problém, navíc nacvičené veterinární úkony jsou pak pro zvířata pouhou rutinou, a nikoli stresujícím podnětem,“ vysvětluje význam práce se slony jejich vrchní chovatel Martin Kristen.

FOTO: Chovatel Lukáš Pokorný vyplachuje chobot sloní samičce Lakuně. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

Nácvik probíhá v chráněném kontaktu, kdy chovatele a slona dělí ochranná přepážka. Ta byla pro slůňata speciálně navržena s flexibilními výměnnými úpony, aby mohla „růst“ spolu s nimi. Výhodou je i to, že je otevřena a plně propojena se stájí sloních samic. Trénink matky a slůněte díky tomu může probíhat současně a samice má možnost si svého potomka kdykoli zkontrolovat. Spolupráce se zvířaty je zcela dobrovolná, pokud se jim zrovna cvičit nechce, tak od kontaktní stěny jednoduše odejdou.

„Abychom je motivovali, odměňujeme slůňata v průběhu tréninku kousky ovoce, především oblíbenými banány. K lepšímu pochopení povelů používáme například klikr, jehož zvučné kliknutí upozorní zvíře na správné splnění povelu, či tzv. target, pomocí kterého dotykem naznačíme, co má slon udělat,“ nastiňuje průběh tréninku Kristen.

Nejdůležitější je každodenní mytí slonů pomocí tlakové sprchy, která nejen pečuje o citlivou sloní pokožku, ale rovněž umožňuje chovatelům prohlédnout celé tělo zvířete a vyhodnotit i jeho zdravotní stav. Každé ráno proto kontrolují slonům uši, tlamu i nehty. Pohybovým tréninkem zase poznají, zda nemá slon problém s klouby. Součástí cvičení je také odběr vzorků krve z ucha a vody z vypláchnutého chobotu. Samozřejmostí je úprava kopyt a klů.

„Kly mladým samičkám teprve rostou a jejich prořezávání tak může pro ně být bolestivé, podobně jako je tomu při prvních zubech u dětí. Jejich zanícení proto bráníme desinfekcí,“ dodává Kristen.

Slůňata Lakunu a Amalee mohou návštěvníci v Údolí slonů nejlépe pozorovat hned ráno po desáté hodině v travnatém výběhu, jak si pochutnávají na své ranní dávce sena, nebo ve dvě hodiny odpoledne v prostředním výběhu, kde dostávají větve s listím na okus.

Zdroj: Zoo Praha.

ZOO PRAHA: Pražská slůňata

ZOO PRAHA: Pražská slůňata

Foto 1: Chovatel Lukáš Pokorný vyplachuje chobot sloní samičce Lakuně. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha.

Foto 2: Při ranním mytí chovatelé také kontrolují zdravotní stav zvířete. Na snímku slůně Amalee. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha.

Foto 3: Vrchní chovatel Martin Kristen při kontrole tlamy sloní samičky Lakuny. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha.

Foto 4: Vrchní chovatel Martin Kristen upravuje nehty sloní samičce Amalee. Slůně samo prostrkuje nohu úpony v kontaktní stěně. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha.


 
 
 
 

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum