Hledat

Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu
Reklamní partner

Klub BONUS

YouTube TV

TOPlistZOO PRAHA: Čtyři druhy loríčků

3. května 2022

ZOO PRAHA: Čtyři druhy loríčků

Zoo Praha láká na čtyři druhy loríčků jako jediná v Evropě.

Evropský unikát – čtyři druhy pestrobarevných loríčků jsou nově k vidění v Zoo Praha. Nikde jinde na starém kontinentě návštěvníci tolik druhů tzv. fíkových papoušků nespatří. Loríčci červenohlaví, rudobradí a teď čerstvě i oranžovoprsí obývají venkovní voliéry na Papouščí stezce. Loríček zlatouchý, kterého navíc Zoo Praha chová jako vůbec jediná v Evropě, zdobí průchozí expozici Rákosova pavilonu.

„Loríčci jsou mimořádně citliví na čistotu potravy i prostředí. Na tom si spousta chovatelů vyláme zuby,“ nastiňuje obtížnost jejich chovu kurátor ptáků Antonín Vaidl. „Jsou to navíc potravní specialisté – živí se téměř výhradně fíky, a to v různém stádiu zralosti. I proto se jim někdy říká fíkoví papoušci. Hůře dostupné čerstvé fíky jim dodáváme pravidelně i my.“

Při hledání potravy se loríčci často věší z větvě hlavou dolů – stejně jako při sběru nektaru známější loriové. Těm však nejsou loríčci navzdory svému názvu nijak blízce příbuzní. Kromě podobného způsobu života je s nimi spojuje především Nová Guinea, kde se oba rody těchto papoušků vyskytují.

Zoo Praha chová loríčky od konce 90. let minulého století. Tradici má především chov loríčka rudobradého. Tohoto druhu se zde vylíhlo už přes třicet mláďat, poslední odchov se podařil loni. Všech pět žijících druhů loríčků nechová v Evropě žádné chovatelské zařízení.

Seznámit se nejen s loríčky, ale i s ary, kakadu, nestory a dalšími papoušky v Zoo Praha můžete už tuto sobotu 7. května při příležitosti oslav Světového dne papoušků. Přichystaná jsou speciální komentovaná krmení, interaktivní hry i kvízové trasy pro děti. Více o programu najdete na www.zoopraha.cz/program.

Zdroj: Zoo Praha.

ZOO PRAHA: Čtyři druhy loríčků

ZOO PRAHA: Čtyři druhy loríčků. Fotogalerie:

Foto 1: Loríček oranžovoprsý je v Zoo Praha nově k vidění od posledního dubnového týdne. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha.

Foto 2: Loríčka rudobradého chová Zoo Praha od roku 1997. Prvního odchovu se zoo dočkala přesně před 20 lety. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha.

Foto 3: Loríček zlatouchý dostal svůj název podle lesklých skvrn za očima. V Evropě můžou lidé tento druh spatřit pouze v Zoo Praha, kde obývá průchozí expozici novoguinejského ptactva v Rákosově pavilonu. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha.

Foto 4: Loríček červenohlavý se stejně jako ostatní druhy fíkových papoušků vyznačuje vysokým hlasem a čilým poskakováním. Návštěvníci ho v Zoo Praha naleznou ve voliéře na panoramatické Papouščí stezce. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha.

 


 
 
 
 

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum