Hledat

Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu
Reklamní partner

Klub BONUS

YouTube TV

TOPlistZNOJMO: Revitalizace parku Kolonka

29. září 2022

ZNOJMO: Revitalizace parku Kolonka

Oblíbený park Kolonka prošel kompletní revitalizací. Nabízí klidovou zónu, nové hřiště i vodní prvky.

Znojemský park Kolonka, který se nachází ve vnitrobloku ulic Pražská, Slovenská a Jugoslávská, prošel v letošním roce kompletní revitalizací. Město do ní investovalo necelých 40 milionů korun (bez DPH). Park má nové cesty, zeleň, hřiště ale i zajímavé vodní prvky nejen pro děti. „Nyní park nabízí plnohodnotné zázemí pro děti, mládež, ale také seniory, a to díky klidovým zónám,“ říká starosta města Znojma Jakub Malačka.

Revitalizace zahrnovala úpravu zelených ploch, kompletní opravu povrchů, samozřejmostí je také nový mobiliář. Přibyly stromy, odpočinkové plochy, ale také vodní prvky. Ty tvoří celkem 16 pramínkových trysek zabudovaných do dlažby, které budou v letních měsících v pravidelných intervalech chrlit gejzír vody do výšky až dvou metrů. „Bude to nejen příjemný ochlazující prvek, ale také velmi oblíbený prvek pro děti. Navíc technologie je šetrná ke spotřebě vody, ta bude totiž díky filtracím cirkulovat,“ vysvětluje Jakub Malačka.

Ani kapka vody na zmar

Při realizaci architekti mysleli na vsakování vody, které je v dnešním suchém období velmi důležité. „Plocha, která je vydlážděna, je uzpůsobena tak, aby bylo zajištěno dobré vsakování vody do půdy. Parkovací plochy či části chodníků navíc prorůstají trávou. Použili jsme také rozestupy mezi obrubami, abychom docílili lepšího odtoku vody na zatravněné plochy,“ vysvětluje starosta.

Nové hřiště i workout

Kolonka získala také zcela nové dětské hřiště, které obsahuje jedinečné herní prvky pro malé i velké. Poprvé bylo také na dětském hřišti využito zastínění pískoviště, které v letních měsících zajistí potřebný stín. Starší děti i dospělí navíc budou moci využít nové workoutové hřiště či hřiště na petanque, které se nachází u ulice Slovenská.

Záměr revitalizace byl veřejnosti představen v roce 2020 na veřejném projednání, kde měli místní možnost podílet se na finální podobě realizace. Náměty, které vzešly z diskuze, byly zapracovány do projektové dokumentace. Ta musela splňovat hned několik kritérií. „Před vypracováním všech dokumentací proběhl průzkum historie, zohledněny byly také technické záležitosti, jako parkovací stání, umístění kontejnerových stanovišť či rozmístění cest. Park se navíc nachází v ochranném pásmu městské památkové rezervace. I s tím museli architekti počítat. Obnova parku proběhla dle předlohy z roku 1930, ale oproti původní předloze jsme ubrali vydlážděnou plochu,“ popisuje starosta.

Stavební práce provedlo sdružení firem FIRESTA-Fišer, rekonstrukce, stavby a. s. a HBH stavby, s.r.o., které podalo v rámci výběrového řízení nejvýhodnější cenovou nabídku. Výsadbu zeleně a závlahy pak zajistila příspěvková organizace Městská zeleň Znojmo. Realizace byla zahájena v lednu letošního roku a ve čtvrtek 22. září proběhla závěrečná kolaudační prohlídka.

Obnova Kolonky začala v podstatě již v roce 2016, kdy se zde otevřelo nové street workoutové hřiště. V následujících letech zde bylo rozšířeno a doplněno stávající dětské hřiště, proběhlo ozdravení stromů a ve spolupráci s veřejností bylo vysazeno 52 nových stromů. V roce 2019 sem město díky participativnímu rozpočtu Tvoříme Znojmo umístilo houpačku pro děti na vozíčku.

Zdroj: Město Znojmo.

ZNOJMO: Revitalizace parku Kolonka

ZNOJMO: Revitalizace parku Kolonka.


 
 
 
 
 
 
 

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum