Hledat

Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu
Reklamní partner

Klub BONUS

YouTube TV

TOPlistZámek Žirovnice

Zámek Žirovnice vznikl v Žirovnici z raně gotického hradu. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.

Založení původního hradu se datuje k polovině 13. století pravděpodobně pány z Hradce. Nejrozsáhlejší stavební úpravy zde proběhly po roce 1485, kdy hrad získal Václav Vencelík z Vrchovišť, který jej mimo jiné nechal vyzdobit rozsáhlými freskami mimořádné kvality, jejichž velká část se dochovala do současnosti.

Kolem roku 1550 se do Žirovnice vrátil rod pánů z Hradce a hrad přestavil na renesanční zámek. Koncem 17. století třicetiletou válkou poškozený zámek získali Šternberkové a zůstali zde více než dvě století. Z počátku jejich působení byly v Žirovnici provedeny barokní rekonstrukce, ale protože další generace Šternberků již na zámku nežily, byl zámek v roce 1910 prodán městu již ve velmi špatném stavu. V té době se na zámku nacházely kanceláře správy panství a nájemní byty.

Zámek Žirovnice

V roce 1964 zámek vyhořel. Od 70. do 90. let 20. století proběhly rozsáhlé rekonstrukce pro účely muzea.

V současné době mohou návštěvníci na zámku vidět unikátní soubor nástěnných gotických maleb a expozici „Květiny na šlechtickém sídle“.

Dále pak mohou navštívit výstavu vesnických tradic a řemesel v zámeckém špýcharu nebo expozici žirovnického knoflíkářství a perleťářství, pivovarnictví a šicích strojů v zámeckém pivovaru.

Na zámku se dochovaly unikátní nástěnné malby, zpracovaná formou al secco. Jejich autorství je přisuzováno Mistru nástěnné žirovnické malby, který podobné fresky měl vytvořit i na hradě Švihově či na zámku v Jindřichově Hradci, který byl stejně jako Žirovnice vlastněn pány z Hradce. Postupné odkrývání začali již kolem roku 1900. Vznik vzácných dochovaných nástěnných maleb je datován kolem roku 1490 (podle datace z kaple). Nejlépe dochované malby se nachází v kapli (náboženské motivy) a v tvz. Zelené světnici (mytologické náměty, bajky). Dále jsou dochovány fragmenty maleb v Rytířském sále s novozákonními příběhy z Kristova života.

Fotografie a video: : 30. července 2020.

Zámek Žirovnice

Zámek Žirovnice vznikl v Žirovnici z raně gotického hradu. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum