Hledat

Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu
Reklamní partner

Klub BONUS

YouTube TV

TOPlistŽIROVNICE: Kostel sv. Filipa a Jakuba

27. února 2022

Kostel sv. Filipa a Jakuba v Žirovnici

Monumentální trojlodní kostel situovaný v centru města na vyvýšeném místě bývalého hřbitova tvoří výraznou pohledovou dominantu města. Pseudogotický kostel s protáhlým pětibokým presbytářem a úzkou věží byl vystavěn podle projektu Václava Schänbecka.

Jedná se o trojlodní kostel přibližná obdélného půdorysu, s odsazeným protaženým pětibokým presbytéřem. K jižní straně presbytéři je přistavěna sakristie a před západní průčelí je předsazena hranolová věž. Hlavní vstup do kostela je opatřen sedlovým portálem s lomenou supraportou. Na severní straně kostela je do soklu zasazen pamětní kámen se jmény stavitelů. Průčelí stavby jsou členěna dvojicemi lomených okenních otvorů. Střecha věže je stanová, nad lodí sedlové, u presbytéře v závěru zvalbené. Kolem kostela se nachází prostor bývalého hřbitova, který je po většině obvodu oddělený od okolní zástavby kamennou tarasní zdí. Ve zdi na jižní straně je osazena kamenná znaková náhrobní deska počateckého děkana Loutkovského, pocházející z původního hřbitova.

1868 - 1872 stavitel Štěpán Walser a Čížkova a Jan Josef Hraba dle projektu pražského architekta Václava Schánbecka.

Jde o monumentální trojlodní pseudogotický kostel, situovaný v centru města na vyvýšeném místě a výrazně se zde pohledově uplatňující. Působivý interiér kostela zaklenutý křížovou klenbou a se zajímévě pojatou polygonálně uzavřenou kruchtou je významným dokladem pseudoslohové sakrální architektury.

Zdroj: Národní památkový ústav. Foto a video 9. září 2021, Miroslav Galko - RegionálníMagazíny.cz.

ŽIROVNICE: Kostel sv. Filipa a Jakuba

ŽIROVNICE: Kostel sv. Filipa a Jakuba. Foto a video 9. září 2021, Miroslav Galko - RegionálníMagazíny.cz.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum