Hledat

Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu
Reklamní partner

Klub BONUS

YouTube TV

TOPlistKameny zmizelých v Benešově

29. ledna 2024

BENEŠOV: Kameny zmizelých

Tzv. kameny zmizelých i v Benešově připomínají oběti holocaustu.

27. ledna se konal Mezinárodní den památky obětí holocaustu a my vzpomínáme na ty, jejichž životy byly ztraceny během druhé světové války. V chodnících uložené zlaté dlažební kostky – tzv. Stolpersteine (též kameny zmizelých) – které jsou k vidění v nejrůznějších obcích ČR, přivolávají naši pozornost k obětem války zejména židovského původu. I v Benešově najdeme tyto památníky nacistického teroru před domy, kde tito bývalí obyvatelé Benešova žili.

Stolpersteine v doslovném překladu znamená „kameny, o které je třeba klopýtnout“ (či zavadit pohledem). Jedná se o dlažební kostky s mosazným povrchem, vsazené do chodníku před domy obětí holokaustu a nacistického režimu. Za projektem stojí německý umělec Gunter Demnig, který se od 90. let minulého století zasazuje o instalaci „kamenů zmizelých“ po celé Evropě. Jejich počet se nyní odhaduje na více než 100 tisíc. Umělce původně inspirovala slova z Talmudu, jednoho ze základních textů židovské víry: „Člověk je zapomenut pouze tehdy, když je zapomenuto jeho jméno.“ Za svou kontinuální snahu byl Gunter Demnig již několikrát vyznamenán.

V České republice byly na základě popudu České unie židovské mládeže umístěny první kameny v Praze, a to 8. října 2008, kdy bylo na Josefově usazeno prvních deset z nich. Více než šest stovek – tolik kamenů se nyní nachází po celé republice. Jejich velkou koncentraci najdeme krom Prahy i v Brně, Olomouci, Kutné Hoře nebo Ostravě.

V Benešově se nachází celkem deset kamenů zmizelých, přičemž první z nich byly položeny v roce 2015. Najdeme je např. v ulici Na Karlově před č. p. 77, na Malém náměstí před budovou polikliniky (č. p. 1700) a naproti přes ulici před lékárnou. Kameny jsou také v Tyršově ulici.

Mezinárodní den památky obětí holocaustu můžeme v Benešově prožít třeba krátkým zastavením právě u těchto památníků a vzpomenutím na zmařené osudy lidí, kteří před desítkami let chodili po stejných ulicích jako my dnes.

FOTO: 1. Kameny zmizelých v Benešově před budovou polikliniky. 2. Kameny zmizelých v Benešově před budovou polikliniky (rodina Furthova). 3. Kámen zmizelých v Benešově před č. p. 77. 4. Kámen zmizelých v Benešově před č. p. 77 (Josef Porges).

Zdroj: Město Benešov.

Připravil autor: Miroslav Galko - RegionálníMagazíny.cz.

BENEŠOV: Kameny zmizelých

BENEŠOV: Kameny zmizelých.


 
 
 
 

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum