Hledat

Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu
Reklamní partner

Klub BONUS

YouTube TV

TOPlistPÍSEK: Kameny zmizelých

24. října 2022

PÍSEK: Kameny zmizelých

V ulicích Písku přibyly „Kameny zmizelých“ odkazující na oběti holokaustu.

V ulicích města přibylo 13 nových „Kamenů zmizelých“, které odkazují na osudy píseckých židovských rodin. Narazíte na ně před domy na Velkém náměstí čp. 180, Heydukově ulici čp. 96 a 99 a Žižkově ulici čp. 383, kde žily rodiny Taussigova, Adlerova, Weilova a Frankova.

Každý kámen je věnován konkrétnímu člověku, kterému zničila život válka a nacismus. Na projektu pracovali studenti střední průmyslové školy, střední zemědělské školy a gymnázia. S pomocí odborníků a učitelů pátrali po minulosti několika píseckých židovských rodin. Využívali přitom archivní materiály a dostupné databáze. Výsledkem projektu jsou kameny zmizelých s údaji o deportování a smrti obětí holokaustu, které se umisťují před domy, kde písečtí Židé žili.

Projekt navazuje na první vlnu pokládání kamenů, kterou realizovali studenti a studentky Střední zemědělské školy v Písku v roce 2019.

Studenty podpořily například Městská knihovna Písek, Prácheňské muzeum v Písku, Státní okresní archiv v Písku, Ústav pro studium totalitních režimů a řada dobrovolníků – judaista Pavel Šnorek, historik Josef Motyka, architekta Laura Jablonská a další. Instalaci kamenů zajistili pracovníci Městských služeb Písek.

Koncept kamenů (Stolpersteine) vymyslel německý umělec Gunter Demnig, jehož nadace ukládání koordinuje a kameny i vyrábí.

Zdroj: Město Písek.

PÍSEK: Kameny zmizelých

PÍSEK: Kameny zmizelých.


 
 
 
 
 

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum