PÍSEK: Kameny zmizelých
24. října 2022
PÍSEK: Kameny zmizelých
V ulicích Písku přibyly „Kameny zmizelých“ odkazující na oběti holokaustu.
V ulicích města přibylo 13 nových „Kamenů zmizelých“, které odkazují na osudy píseckých židovských rodin. Narazíte na ně před domy na Velkém náměstí čp. 180, Heydukově ulici čp. 96 a 99 a Žižkově ulici čp. 383, kde žily rodiny Taussigova, Adlerova, Weilova a Frankova.
Každý kámen je věnován konkrétnímu člověku, kterému zničila život válka a nacismus. Na projektu pracovali studenti střední průmyslové školy, střední zemědělské školy a gymnázia. S pomocí odborníků a učitelů pátrali po minulosti několika píseckých židovských rodin. Využívali přitom archivní materiály a dostupné databáze. Výsledkem projektu jsou kameny zmizelých s údaji o deportování a smrti obětí holokaustu, které se umisťují před domy, kde písečtí Židé žili.
Projekt navazuje na první vlnu pokládání kamenů, kterou realizovali studenti a studentky Střední zemědělské školy v Písku v roce 2019.
Studenty podpořily například Městská knihovna Písek, Prácheňské muzeum v Písku, Státní okresní archiv v Písku, Ústav pro studium totalitních režimů a řada dobrovolníků – judaista Pavel Šnorek, historik Josef Motyka, architekta Laura Jablonská a další. Instalaci kamenů zajistili pracovníci Městských služeb Písek.
Koncept kamenů (Stolpersteine) vymyslel německý umělec Gunter Demnig, jehož nadace ukládání koordinuje a kameny i vyrábí.
Zdroj: Město Písek.