Hledat

Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu
Reklamní partner

Klub BONUS

YouTube TV

TOPlistExkurze v pivovaru

28. září 2021

Želivský klášterní pivovar je minipivovar situovaný do sklepních prostor opatství kláštera Želiv. Současný pivovar byl založen 1. března 2010. Navazuje na tradici vaření piva v tomto klášteře započatou již ve 14. století.

Za vlády Jiřího z Poděbrad byl klášter premonstrátům zkonfiskován a roku 1467 jej získal čáslavský hejtman Burian Trčka z Lípy, kteří západní část kláštera přestavěli na tzv. Trčkovský hrad. Podstatné však je, že z této doby, konkrétně z roku 1617 pochází první písemný záznam o pivovaru, sladovně, dvou chmelnicích v bezprostředním okolí, dvou spilkách v podzemí, půdách a obilnicích na pšenici a ječmen, což naznačuje charakter tehdy vařeného piva. Již v roce 1622 získávají klášter i s pivovarem zpět premonstráti a pivo se zde vaří až do roku 1907, kdy areál kláštera včetně pivovaru zachvátil a vážně poškodil požár. Klášter se v krátké době podařilo opravit, avšak k obnově činnosti pivovaru již nedošlo. Pokus o obnovu tradice vaření piva v klášteře nastal v roce 2003 kdy byl založen Klášterní pivovar Želiv.

K dispozici však byla díky omezeným finančním prostředkům pouze již použitá varní technologie z bývalého minipivovaru Patriot v Jihlavě. Sládkem v té době byl Libor Pavelec. V červenci 2005 započal spor o označení piva "klášterní", které bylo trapistickými kláštery v Belgii vykládáno jako "trapistické" pivo, tedy jako označení vázané na místo původu. Záměr však z finančních důvodů mj. i po neúspěšném pokusu se prosadit v Kanadě, skončil v roce 2010 nezdarem a činnost byla ukončena. Kanonie premonstrátů však obratem již v roce 2010 založila nový Želivský klášterní pivovar vybavený novou technologií. Po dobu rekonstrukce bylo pivo Haštal a Marsil vařeno v Humpolci. Nový pivovar s 2 hl varnou a s ním i první várka byla slavnostně posvěcena 11.12.2011. Od roku 2011 do začátku roku 2014 byl sládkem v obnoveném pivovaru Jiří Novák. V současné době je vrchním sládkem Jiří Kratochvíl. V roce 2016 byl celý pivovar modernizován a kapacita byla zvýšena. 2 hl varna byla vyměněna za novou o objemu 15 hl.

Klášter Želiv - Den otevřených dveří.

Foto a video 13. září 2019, Miroslav Galko - RegionálníMagazíny.cz.

ŽELIV: Exkurze v pivovaru

Exkurze v pivovaru. Foto a video 13. září 2019, Miroslav Galko - RegionálníMagazíny.cz.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum