Hledat

Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu
Reklamní partner

Klub BONUS

YouTube TV

TOPlistVYSOČINA: Synagoga v Polici

13. listopadu 2021

VYSOČINA: Synagoga v Polici

Cena Patrimonium pro futuro pro synagogu v Polici.

Národní památkový ústav rozdal už po osmé ceny za nejlepší počiny v oblasti památkové péče za loňský rok. Poprvé, kdy měla možnost sledovat udílení cen prostřednictvím České televize i široká veřejnost, převzala ocenění přímo z rukou ministra kultury Lubomíra Zaorálka i památka z Kraje Vysočina.

Nominace na ceny udělované v několika kategoriích, jako je např. obnova památky; restaurování; památková konverze; objev, nález roku; prezentace a popularizace; záchrana památky; příkladná správa a prezentace památkových objektů navrhují specialisté z řad pracovníků jednotlivých územních pracovišť Národního památkového ústavu. Renomovaní odborníci poté akce hodnotí a vybírají vítěze.

Přestože měl Kraj Vysočina mezi veškerými nominovanými pouze jedno želízko v ohni, podařilo se synagoze v Polici, nominované za příkladnou obnovu památky, zvítězit letos v nesmírně silně obsazené kategorii. Synagoga postavena v roce 1759 nákladem rychtáře židovské obce Izáka Landesmanna na místě starší dřevěné synagogy, kterou zničil rok před tím požár, sloužila svému účelu do doby kolem roku 1900. Budovu následně využívanou jako tělocvičnu v roce 2003 odkoupila Federace židovských obcí v ČR a v letech 2012-2020 realizovala složitou obnovu kulturní památky celkovým nákladem 6,5 mil. Kč s pomocí dotací z Ministerstva kultury ČR, Kraje Vysočiny, Nadačního fondu obětem holokaustu, obce Police a nadačního fondu Zecher.

Vítězství v této kategorii nese sebou také nominaci akce na ocenění Europa Nostra, které od roku 2002 uděluje Evropská komise. Obnovená synagoga zájemcům otevřela dveře již v červenci loňského roku.

Zdroj text a foto: Krajský úřad Kraje Vysočina.

VYSOČINA: Synagoga v Polici

VYSOČINA: Synagoga v Polici. Zdroj text a foto: Krajský úřad Kraje Vysočina.


 
 
 
 
 
 

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum