Hledat

Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu
Reklamní partner

Klub BONUS

YouTube TV

TOPlistTŘEBÍČSKO: Svatováclavské hody v Rouchovanech

19. ledna 2022

TŘEBÍČSKO: Svatováclavské hody v Rouchovanech

Na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Kraje Vysočina přibyly Svatováclavské hody v Rouchovanech.

Svatováclavské hody v Rouchovanech jsou dalším regionálním jevem, který koncem loňského roku rozšířil Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Kraje Vysočina. Hody patří k tradičním slavnostem vesnické pospolitosti v průběhu zvykoslovného roku, při nichž se uplatňuje mnoho prvků tradiční lidové kultury. V obci Rouchovany je pořádání hodů navázáno na období okolo svátku sv. Václava, kterému předchází dlouhý čas příprav probíhajících ve spolupráci místní sokolské jednoty a obce. O zapsání tohoto statku rozhodlo v prosinci roku 2021 Regionální pracoviště tradiční lidové kultury v Kraji Vysočina při Muzeu Vysočiny Třebíč, které je pověřeno péčí o tradiční lidovou kulturu na území Kraje Vysočina.

Pracoviště tento významný nemateriální statek dlouhodobě dokumentuje a k jeho zápisu na prestižní seznam zamýšlelo přistoupit už v roce 2020. V tomto jubilejním roce si totiž celá národopisná obec připomínala 120. výročí od narození významného (nejen) regionálního národopisného badatele a spisovatele Vratislava Bělíka, který Svatováclavským hodům v Rouchovanech vtiskl jejich pevně kodifikovanou, zajímavou a dodnes dodržovanou strukturu. Pandemická situace v roce 2020 však konání hodů znemožnila, a proto byl celý nominační proces a zápis tohoto statku uskutečněn až v loňském roce.

Podrobnou dokumentaci a nominační list nemateriálního statku zpracovaly etnografky třebíčského muzea ve spolupráci s nositelem tohoto statku, kterým je Tělocvičná jednota Sokol Rouchovany.

Existence svatováclavských hodů v Rouchovanech je doložena na podkladě pramenů již ve třicátých letech 20. století. Rouchovanské krojované hody vynikají svojí ustálenou formou a průběhem, které jsou podloženy základnou historických pramenů a výpověďmi pamětníků. Slavnostní kroj dvanácti krojovaných párů doplněný zdobnými atributy v podobě stárkovského šátku a opentlené snítky rozmarýnu podtrhuje nevšednost této kulturní události. K dvoudennímu hodovému veselí patří udílení hodového práva, zavádění pod májí, přípitek s rychtářem, sobotní večerní zábava v místní sokolovně spojená s muzikou a tancem i nedělní mše svatá s účastí krojovaných párů ve starobylém rouchovanském kostele.

Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Kraje Vysočina obsahuje 9 položek (stav k 31. 12. 2021):

  • 1. Běh o Barchan (položka č. 1/2014)
  • 2. Skřipácká muzika na Jihlavsku (položka č. 2/2014)
  • 3. Betlémská cesta v Třešti (položka č. 3/2014)
  • 4. Obchůzka královniček na Velkobítešsku (položka č. 4/2015)
  • 5. Historický morový průvod v Brtnici (položka č. 5/2016)
  • 6. Jihlavský havířský průvod (položka č. 6/2017)
  • 7. Karmelská pouť ve farnosti Heřmanov (položka č. 7/2018)
  • 8. Dudáctví na Vysočině (položka č. 8/2019)
  • 9. Svatováclavské hody v Rouchovanech (položka č. 9/2021)

Nejvýznamnější statky z krajských seznamů lze nominovat na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky.

Podrobnější informace jsou k dispozici na:

https://www.kr-vysocina.cz/seznam-nematerialnich-statku-tradicni-lidove-kultury-kraje-vysocina/d-4065534/p1=73941

http://www.muzeumtr.cz/www-muzeumtrcz-rptlkseznamstatkucz.html

Foto: Muzeum Vysočiny Třebíč. Zdroj text: Krajský úřad Kraje Vysočina.

TŘEBÍČSKO: Svatováclavské hody v Rouchovanech

TŘEBÍČSKO: Svatováclavské hody v Rouchovanech.


 
 
 

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum