Hledat

Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu
Reklamní partner

Klub BONUS

YouTube TV

TOPlistTŘEBÍČSKO: ProŽIJTE DOVOLENOU NA VYSOČINĚ

30. května 2021

Zapojte všechny smysly a „ProŽIJTE DOVOLENOU NA VYSOČINĚ“

Kraj Vysočina vyhlásil v letošním roce na podporu cestovního ruchu soutěž s názvem „ProŽIJTE DOVOLENOU NA VYSOČINĚ“. Po dobu jejího vyhlášení se Vás pokusíme nasměrovat k některým opomíjeným turistickým cílům. Vydejte se na cesty za poznáním a čerpejte energii na méně známých, ale o to kouzelnějších místech Kraje Vysočina.

Přijměte naše pozvání do okresu Třebíč a „ProŽIJTE“ jeho atmosféru všemi smysly:

Sluch

Obklopte se zvuky šumějící řeky, zpěvu ptáků a naprostého klidu při zdolávání kaňonového údolí řeky Oslavy. Červená turistická značka z Náměště nad Oslavou vás provede peřejnatým úsekem divoké řeky s množstvím balvanů. Užijete si řetězy i lození po skalách. Pozor, za vyššího stavu vody je stezka neprůchozí a také je kapičku náročnější.

Kaňonové údolí řeky Oslavy, foto Krajský úřad Kraje Vysočina

Chuť

Dopřejte svému jazýčku možnost okusit víno z jediného vinařství v našem kraji. Naučná vinařská stezka zámkem Sádek, poblíž obce Kojatice vám na 2 km dlouhé trase představí více než 40 druhů révy včetně dnes již neexistujících původních druhů.

Čich

Nechte se omámit vůni bylinek v benediktinské bylinkové zahrádce u baziliky sv. Prokopa v Třebíči. Vnímejte její atmosféru pohledem mnichů, kteří klášterní zahrady využívali vedle duchovního rozjímání a meditace, také k čistě praktickému pěstování zeleniny, ovocných stromů a bylin. Ze zahrady se vám naskytne jedinečný výhled na město a také slavnou třebíčskou rozetu osazenou v presbytáři baziliky.

Bazilika sv. Prokopa v Třebíči, foto: m-ARK Marketing a reklama s.r.o.

Zrak

Vydejte se za jedinečnými výhledy do národní přírodní rezervace Mohelenská hadcová step. Přes tři km dlouhý jarní okruh o několika zastaveních začínající na okraji obce Mohelno nabídne vyhlídky nad roklemi z levého břehu řeky Jihlavy. Ochrana vzácných druhů rostlin a živočichů nepovoluje vstup mimo vyznačené stezky. Toto malé omezení vás v žádném případě o zážitek neochudí.

Hmat

Dotkněte se historie. Stačí, pokud se od zámku v Hrotovicích vydáte po zelené značce, která vás dovede do Mstěnic. Zde se nacházejí pozůstatky zaniklé středověké osady, jejíž osídlení se datuje až do 8. století. Areálu vykopávek vévodí tvrz s dochovanými zbytky zdiva a obranného příkopu. Klidně se posaďte a popusťte uzdu fantazii.

Středověká osada Mstěnice

Středověká osada Mstěnice, foto Krajský úřad Kraje Vysočina

Zajímavost na konec:

Nejjižnější obec Vysočiny Police láká k návštěvě zámku i nedávno zrekonstruované barokní synagogy. Neopomeňte však židovský hřbitov s přibližně 300 náhrobky, mezi kterými se ukrývá maceva s vyobrazením Mojžíše s desky Desatera. Tak ji zkuste najít.

Zdroj: Krajský úřad Kraje Vysočina.

TŘEBÍČSKO: ProŽIJTE DOVOLENOU NA VYSOČINĚ

TŘEBÍČSKO: ProŽIJTE DOVOLENOU NA VYSOČINĚ

Fotogalerie: Kaňonové údolí řeky Oslavy. Naučná vinařská stezka Sádek. Bazilika sv. Prokopa v Třebíči (Foto: m-ARK Marketing a reklama s.r.o.). Mohelenská hadcová step. Středověká osada Mstěnice. Židovský hřbitov v Polici.

Zdroj: Krajský úřad Kraje Vysočina.


Kaňonové údolí řeky Oslavy Kaňonové údolí řeky Oslavy
Naučná vinařská stezka Sádek Naučná vinařská stezka Sádek
Bazilika sv. Prokopa v Třebíči Bazilika sv. Prokopa v Třebíči
Mohelenská hadcová step Mohelenská hadcová step
Středověká osada Mstěnice Středověká osada Mstěnice
Židovský hřbitov v Polici Židovský hřbitov v Polici

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum