Hledat

Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu
Reklamní partner

Klub BONUS

YouTube TV

TOPlistJAVOŘICE: Míchova skála

26. února 2022

Míchova skála je přírodní památka, která se nachází v Jihlavských vrších severovýchodně od vrcholu Javořice, nedaleko nad Velkým Pařezitým rybníkem. Důvodem ochrany je izolované žulové skalisko.

Lokalita byla využívána horolezci jako cvičná skála. Avšak vzhledem k velké návštěvnosti a poškozování okolí skal byla na žádost vlastníka pozemku v roce 1997 zrušena výjimka povolující horolezeckou činnost na území PP.

Míchova skála je osamocený skalní útvar na jižním svahu kóty 773 m n. m. západně od Velkého pařezitého rybníka, s výměrou 0,2 ha. Je jedním z nejlépe zachovalých projevů tropického zvětrávání v třetihorách a následujícího obnažení a intenzivního mrazového zvětrávání granitu v periglaciálních podmínkách pleistocénu ve vrcholových partiích Jihlavských vrchů.

K vidění je zde komplex dvou skalisek s charakterem skalních věží a mrazových srubů. Skaliska dosahují až 13 m. Na povrchu skal se nachází četné voštiny a skalní výklenky. Informační tabule popisuje vzhled vrcholových žulových lavic se zbytky skalních mís a odtokových žlábků a také malou puklinovou jeskyňku, která se nachází v jihozápadní části území. Dočtete se zde také, že na konvexních svazích jsou vyvinuta kamenná moře a hranáčové haldy.

Ve skalních štěrbinách můžete narazit na ojediněle se vyskytující břízu bělokorou (Betula pendula) a jeřáb ptačí (Sorbus aucuparia). Tyto dřeviny doprovází vrbka úzkolistá (Epilobium angustifolium) a také mechorosty a lišejníky.

Zdroj: Wikipedie. Foto a video 28. dubna 2020, Miroslav Galko - RegionálníMagazíny.cz.

JAVOŘICE: Míchova skála

JAVOŘICE: Míchova skálaFoto a video 28. dubna 2020, Miroslav Galko - RegionálníMagazíny.cz.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum