Historický rozcestník
21. ledna 2025
TÁBOR: Historický rozcestník
Kamenný rozcestník tvořící dopravní značení, který se jako jeden z mála dochoval v jižních Čechách na císařské cestě z Prahy do Vídně a Lince. Rozcestník z 19. století stojí v násypu železniční tratě ČD č.202 Tábor - Horní Cerekev.
Několik poznámek k dálkové dopravě. Císařská silnice Praha - Č. Budějovice vedla až do roku 1753 východně od města Tábor a město míjela. Táborští žádali r.1650 císaře o změnu trasy tak, aby v úseku Náchod - Ústí (dnes Sezimovo) byla přeložena přes Tábor. Navrhované řešení bylo násilné, dopravně pochybené a bylo zamítnuto. Situace doznala změny až v polovině 18. století, kdy byla císařská silnice přesměrovaná na Jordánskou hráz a historického Tábora se tangenciálně dotkla.
Křižovatka, ke které patří tento rozcestník, byla velmi významným dopravním bodem, kterým procházela cesta do Č. Budějovic, do Pelhřimova a také zde odbočovala cesta na Mladou Vožici. Význam posledně jmenované se poněkud oslabil na konci 19. století, po výstavbě železnice a mostu přes nádraží, kam byla přesměrovaná část dopravy. Křižovatka měla i hospodářský význam, a proto je s tímto místem spojené až dodnes používané označení “Na mýtě”. Přesné stáří rozcestníku neznáme. Setkali jsme se pouze s jedním časovým údajem, a sice 1.polovina 19. století (bez dalších odvolávek na zdroj).
Kamenný, mírně kónický sloup s hlavicí, v horní polovině dva mírně zpadlé obdélníky rozdělené úzkým pruhem. Sloup se skládá z prstence a válcového abaku, býval bíle omítnut.Do hlavice býval zabudován elektrický stožár. Rozcestník nese nápisy: Brno 163 km, Jihlava 76 km, Linec 154 km, Č. Budějovice 56 km (původně 58 km).
Odkaz na Mapy.cz - https://mapy.cz/s/mezokagopa
Zdroj: Národní památkový ústav.
Autor fotografií 12. června 2023, Miroslav Galko - RegionálníMagazíny.cz.