Hledat

Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu
Reklamní partner

Klub BONUS

YouTube TV

TOPlistPRAHA: Požár Průmyslového paláce

15. října 2020

Průmyslový palác (v letech 1952–1990 Sjezdový palác) je prosklená stavba s ocelovou konstrukcí stojící v areálu Výstaviště Praha Holešovice v Bubenči a pochází z roku 1891.

Budovu navrhl český architekt Bedřich Münzberger, byla postavena v roce 1891 u příležitosti Jubilejní zemské výstavy. Palác tvořila bohatě prosklená ocelová konstrukce s nejvyšším bodem 51 m nad terénem (věž s hodinami). Někdy je označován za secesní, jindy je toto stylové vymezení označované za chybné a styl je označován jako historismus. V letech 1952–1954 byl zrekonstruován podle projektu Pavla Smetany a přejmenován na Sjezdový palác, kolem roku 1990 opět na Průmyslový palác. Původně průčelí zdobil majestátní portál se sochami českých velikánů. Na zadní straně budovy zůstal tento portál zachován. V bočních křídlech byly umístěny busty významných českých techniků. Tradičně byl využíván k výstavním účelům, ale také k různým kulturním akcím. Monstrózními akcemi byly sjezdy Komunistické strany Československa.

Dne 11. března 1994 zde měla vystoupit pop-grungová skupina Nirvana v rámci svého evropského turné. Koncert však byl zrušen kvůli Cobainově kolapsu v Římě. A 5. dubna 1994 spáchal sebevraždu.

Požár Průmyslového paláce, autor Chmee2 - Wikipedie

Požár Průmyslového paláce v říjnu 2008

16. října 2008 zachvátil výstavní Průmyslový palác požár. Levé křídlo budovy shořelo. Podle některých úvah mohl být příčinou výbuch kyslíkové lahve, která tam byla v rámci zubařské výstavy Pragodent. Jiní spekulovali o požáru modelu horkovzdušného balónu. Pražští hasiči odhadli škodu na 500 milionů až 1 miliardu korun. 13. února 2009 zveřejnila pražská policie závěr vyšetřování s konstatováním, že za požár může zapnutý elektrický vařič nacházející se v jednom ze stánků vystavovatelů, na kterém byly umístěny hořlavé předměty.

Po požáru nemohla pražská radnice najít stavební plány na výstavbu paláce z roku 1890. Neznámý majitel je však později vrátil.

Od roku 2008 se začalo spekulovat o tom, že by vyhořelé křídlo mohlo být dostavěno. Hlavním tématem se však rekonstrukce stala až v roce 2015 a 2016. V březnu roku 2017 Praha našla zhotovitele projektu. Stala se jím akciová společnost VPÚ DECO Praha.[8] V září 2017 premiér Bohuslav Sobotka prohlásil, že na rekonstrukci paláce vyčlení vláda peníze. V létě 2019 získala Praha na rekonstrukci stavební povolení. S výstavbou by se mělo začít v roce 2020.

Dne 29. října 2017 strhla vichřice Herwart část střechy. Palác byl ihned evakuován a nedošlo k žádným vážným zraněním. Kvůli tomu byl zrušen uvnitř konaný festival Designblok.

Zdroj Wikipedie.

PRAHA: Požár Průmyslového paláce

PRAHA: 16. října 2008 zachvátil výstavní Průmyslový palác požár. Levé křídlo budovy shořelo. Od roku 2008 se začalo spekulovat o tom, že by vyhořelé křídlo mohlo být dostavěno. To se bohužel dodnes nestalo.


 
 
 
 

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum