Hledat

Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu




Reklamní partner

Klub BONUS

YouTube TV

TOPlist



Mláďata varanů moluckých

15. července 2018 - zdroj Zoo Praha

V pražské zoo se vylíhla už druhá generace vzácných varanů moluckých

Zoo Praha znovu úspěšně rozmnožila vzácné varany molucké – v úterý a ve čtvrtek se tento týden po šestiměsíční inkubační době vylíhla dvě zdravá mláďata. Poprvé byl u nás tento druh odchován v roce 2014, od té doby se to zatím nepodařilo žádné jiné z devíti evropských institucí, které tyto náročné a choulostivé plazy v současnosti chovají.

Varan molucký byl vědecky popsán teprve v roce 1997, kdy byl rozpoznán jako samostatný druh od varana mangrovového. Obývá tropické lesy a mokřady Moluk na jihovýchodě Asie a svým výrazným žluto-černým zbarvením je bohužel atraktivní pro pašeráky. Ostatně první jedinci, které pražská zoo získala v roce 2007, pocházeli z konfiskátů.

Z líhně se mláďata přesouvají do terária už v den vylíhnutí. Předtím je třeba je ještě rychle změřit a zvážit, foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Metodiku chovu měla pražská zoo tehdy už úspěšně vyzkoušenou na geneticky blízce příbuzných a chovatelsky méně náročných varanech mangrovových (v letech 1992–2010 se tu vylíhlo 101 mláďat tohoto druhu). Cenné poznatky přinesla i spolupráce s kolegy ze zoologické zahrady v Kolíně nad Rýnem, kteří v té době také zakládali chov. Bylo ovšem nutné přihlédnout k tomu, že varani molučtí jsou velice choulostiví chovanci ve všech aspektech.

„Jsou to velmi citlivá, plachá a obtížně chovatelná zvířata. Problém je i to, že samci jsou výrazně větší než samice, mohou být vůči nim agresivní a utlačovat je,“ vysvětluje kurátor chovu plazů Petr Velenský a dodává: „Proto jsme také mimo jiné vyvinuli speciální systém úkrytů, které používáme, abychom obě pohlaví oddělili při krmení a zamezili vzájemným potyčkám.“

Po sedmi letech chovu se v roce 2014 podařilo varany molucké v Zoo Praha poprvé úspěšně rozmnožit. Žádné z devíti evropských institucí, které nyní chovají celkem 26 jedinců, se od té doby nepovedlo tento úspěch zopakovat – až letos opět v Praze. „Druhá generace je vždy cennější a spoléhali jsme na ni. Půjde-li vše, jak má, můžeme v budoucnu očekávat další snůšky,“ říká kurátor Petr Velenský.

Ve snůšce bývá obvykle 2–6 vajec, letos byla vejce čtyři, z toho dvě neoplozená. Ze zbylých dvou se po šesti měsících inkubace v úterý a ve čtvrtek vylíhla zdravá mláďata, která budou nyní odchovávána v zázemí. Dva dospělé páry první pražské generace jsou k vidění v teráriu u Rezervace Bororo.

Mláďata varanů moluckých

V pražské zoo se vylíhla už druhá generace vzácných varanů moluckých.

Foto 1: Inkubační doba u varanů moluckých trvá šest měsíců. Po vylíhnutí z vejce malý varan ještě týden tráví zásoby, které vstřebal ze žloutkového váčku. Poté už mu chovatelé začnou předkládat živá sarančata a další druhy hmyzu, které varani loví. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Foto 2: Z líhně se mláďata přesouvají do terária už v den vylíhnutí. Předtím je třeba je ještě rychle změřit a zvážit. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Foto 3: Čerstvě vylíhnuté mládě varana moluckého je na snímku zachyceno ve chvíli, kdy ho kurátor přemístil do terária. Obě letošní mláďata jsou odchovávána v zázemí; čtyři dospělí jedinci první pražské generace jsou k vidění v teráriu u Rezervace Bororo. V Zoo Praha stále žijí i tři původní samci z přírody, kteří byli zabaveni pašerákům. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.


 
 
 

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum