Hledat

Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu




Reklamní partner

Klub BONUS

YouTube TV

TOPlist



Kufry cestovatele Miloslava Stingla

Muzeum rekordů a kuriozit má nový exponát. Unikátní kufry doktora Stingla jsou novými exponáty Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově.

Minulý týden jsme jeli s Mírou Markem na Vyšehrad, do baziliky sv. Petra a Pavla, na zádušní mši za pana doktora Stingla. Věhlasný český cestovatel, jehož knižní dílo vyšlo po celém světě v celkovém rekordním nákladu 16 919 000 ks (!), zemřel 11. 5. 2020. Na mši nás pozvali naši přátelé, cestovatelé Ruda Švaříček a Štěpán Rusňák. Důstojný obřad byl i podle pana faráře pro Vyšehradskou baziliku prvním rozloučením s indiánským náčelníkem. Ano. Miloslav Stingl byl čestným náčelníkem indiánského kmene Kickapoo. Za svůj život navštívil 151 zemí na všech kontinentech, přičemž měl zvláštní rituál. Kufry ze svých cest nevybaloval. V jeho pozůstalosti jich zůstalo téměř 280. No, a protože muž s indiánským jménem Okima je členem Rekordmanské síně slávy pelhřimovského Muzea rekordů a kuriozit, požádali jsme Štěpána Rusňáka, jestli by nám některý z kufrů nezapůjčil do naší expozice. Stalo se. Kufry jsme z Prahy přivezli hned dva. Jeden byl prázdný (naši přátelé už ho otevřeli), ale ten druhý byl dosud neotevřený s neznámým obsahem.

Kufry cestovatele Miloslava Stingla

Podle zřejmých indicií se domníváme, že ten první kufr byl němým svědkem cesty pana Stingla na Kubu a do Mexika v letech 1964 a 1965. Ten druhý jsme se také rozhodli otevřít. Položili jsme ho na stůl a přemýšleli, co je jeho obsahem. Cvak, cvak … Tepláky, svetr, noční košile, čokolády z osmdesátých let, baterka, dámské brýle, podprsenky, … Byli jsme trochu zklamaní. Byl to evidentně kufr nějaké starší dámy… Pak to ale přišlo. Na dně ležela obálka adresovaná na jméno Heda Stinglová, Praha 10. Uvnitř byl telegram s textem… Drahá maminko k tvým dnešním narozeninám Ti přeji mnoho lásky a abys byla ještě mnoho let s námi. Líbá tě tvůj Míla. Zatajil se nám dech. Před nám ležel kufr maminky jednoho z největších českých cestovatelů všech dob. Obě unikátní zavazadla se stanou novými exponáty našeho Muzea. Budou pro nás vzpomínkou na neuvěřitelně bystrého, malého velkého muže, JUDr. PhDr. Miloslava Stingla. Čest jeho památce. Až se budete letos v létě toulat po České republice, nezapomeňte se zastavit v Pelhřimově. Luboš Rafaj - Agentura Dobrý den.

Fotogalerie:

Kufry cestovatele Miloslava StinglaMuzeum rekordů a kuriozit má nový exponát. Unikátní kufry doktora Stingla jsou novými exponáty Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově. Fotografie a video - 28. května 2020.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum