Hledat

Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu
Reklamní partner

Klub BONUS

YouTube TV

TOPlistStavba kostela na Jiřího z Poděbrad

Římskokatolický kostel Nejsvětějšího Srdce Páně stojí na pražském náměstí Jiřího z Poděbrad ve čtvrti Vinohrady. Jde o monumentální moderní stavbu známého slovinského architekta Jože Plečnika, která byla realizována v letech 1928 až 1932 formou režného zdiva.

Rok 1929

Kostel má širokou hlavní věž s rozměrnými kulatými hodinami, která dosahuje výšky 42 metrů. Hodiny mají průměr téměř 7,5 metru a jsou největší v Česku. Během druhé světové války bylo okupanty šest zvonů z věže roztaveno pro výrobu zbraní, v roce 1992 byly vráceny dvě kopie.

Rok 1930

V podzemí je prostorná kaple s valenou klenbou. Stavba je inspirována Noemovou archou, obsahuje detaily s královskou symbolikou (např. fasáda s vystupujícími kameny upomíná královský hermelín, báň na vrcholu věže znázorňuje královské jablko).

Rok 1940

V roce 2010 byl tento kostel zařazen mezi národní kulturní památky V roce 2014 jej radnice Prahy 3, Ministerstvo kultury České republiky a Slovinská republika nominovalo na zápis na seznam Světového dědictví. Budova stojí v Městské památkové zóně Vinohrady, Žižkov, Vršovice.

Jiřího z Poděbrad

Stavba kostela na Jiřího z Poděbrad.


 
 
 

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum