Hledat

Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu




Reklamní partner

Klub BONUS

YouTube TV

TOPlist



PRAHA: Matějská pouť - historie

20. února 2022

PRAHA: Matějská pouť - historie

24. února 2022 začíná 429. Matějská pouť. Jarní zábavní akce s pouťovými atrakcemi provozovaná v zábavním parku na Výstavišti v Praze-Bubenči u hranice Holešovic.

Začíná v době původního svátku sv. Matěje (24. února) a navazuje na tradici výročních poutních slavností u kostela svatého Matěje v Dejvicích.

První záznam o konání poutí ke kostelu sv. Matěje je z roku 1595, kdy papež Klement VIII. vyhlásil na žádost tehdejšího pražského probošta Jiřího Bartholda Pontana z Breitenberka plnomocné odpustky pro poutníky do zdejšího kostela.

Matějská pouť - Autodrom, rok 1940

Od té doby se - s výjimkou krátkého období po bitvě na Bílé hoře - rozvíjela tradice velkých svatomatějských poutí. K proslulosti této pouti významně přispěla skutečnost, že se jedná o první jarní pouť v Praze. Poutní křížová cesta ke kostelu s dvanácti kapličkami začínala poblíž nynější stanice metra Hradčanská.

Vzhledem k posunu charakteru pouti od náboženského k zábavnímu a zvýšení počtu účastníků, jimž už zdaleka nepostačovalo prostranství před budovou fary, se stánky a pouťové atrakce postupně přesunuly do nižších úseků poutní cesty, zejména pak na dnešní Vítězné náměstí.

V období první republiky se této pouti účastnilo přibližně čtvrt miliónu lidí. V roce 1928 natočil režisér Josef Kokeisl film U svatého Matěje, když se slunko zasměje s dodnes známou písničkou Karla Hašlera U svatého Matěje.

Kvůli výstavbě dalších budov ČVUT v Dejvicích byla zábavní část matějské pouti přesunuta. Roku 1960 se konala na Letné, později i v Modřanech a na Břevnově. Od roku 1963 či 1964 byla přesunuta do tehdejšího Parku kultury a oddechu Julia Fučíka v Bubenči (nynější Výstaviště) a nabyla masových rozměrů (v 90. letech 20. století se počet účastníků přiblížil jednomu miliónu, poté poněkud klesl a v dalších letech se ustálil na přibližně 700 tisíc návštěvníků).

Svatomatějská pouť v kostele svatého Matěje se nyní slaví - vzhledem k přesunu svátku svatého Matěje podle českého liturgického kalendáře z 24. února na 14. května - v odlišném termínu než matějská pouť na Výstavišti.

V roce 2021 nebyla matějská pouť z důvodu šíření nemoci covid-19 zahájena.

Matějská pouť. Zdroj: Wikipedie.

PRAHA: Matějská pouť - historie

Matějská pouť. Zdroj: Wikipedie.

Foto 1: Autodrom, rok 1940. Foto Wikipedie. Foto 2: Varieté Kaiser. Třicácá až čtyřicátá léta 20. století, autor: Ferdinand Bučina - Wikipedie. Foto 3: Varieté. Třicácá až padesátá léta 20. století, foto Wikipedie. Foto 4: Hoch na koni hudební skladatel Petr Skoumal, druhá světová válka, archiv Petr Skoumal. Foto 5: V pozadí tehdejší Sjezdový palác (dnes Výstaviště), únor 1961, autor: Jana Zemanová - Wikipedie.


 
 
 
 
 

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum