Hledat

Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu
Reklamní partner

Klub BONUS

YouTube TV

TOPlistSochy z písku 2024

17. května 2024

PÍSEK: Sochy z písku 2024

Otevření galerie „Sochy z písku v Písku 2024“ se uskuteční v pátek 17. května.

Na náplavku řeky Otavy v pondělí 13. května ráno dorazila poslední várka písku a probíhá poslední dusání materiálu pro řezání pískové sochy. V pátek 17. května budou po třech a půl týdnech práce pískosochařů předány Sochy z písku v Písku 2024 s námětem „Voroplavba: příběh dřeva, řeky a lidí“. Jedná se již o 18. ročník stavění pískových soch na náplavce řeky Otavy u Kamenného mostu v centru Písku. Novodobý projekt města Písku tak dosáhl symbolické dospělosti.

Pod záštitou firmy Ice Event pětici obřích soch zrealizovali sochaři Marian Maršálek a Josef Faltus. Ztvárnili příběh voroplavby počínající kácením stromů v zimě a vázání vorů po samotnou plavbu, zastávku v plavecké hospodě a odevzdání voru s nákladem v cílovém místě.

Během zimní přestávky plavci pracovali jako lesní dělníci a věnovali se kácení stromů. Po poražení stromy v lese odvětvili, zbavili kůry, vysekali do nich „ušení“ a převezli je k řece na vaziště. Na konci března se na vazištích klády svalovaly do vody a z nich se vázaly jednotlivé vorové tabule, které se posléze spojovaly do vorového pramene. Plavba vorů ze střední Otavy do Prahy trvala zpravidla 3–4 dny. Během sezóny od Velikonoc do zimy zvládli plavci 20–25 „rázů“ (plavba s návratem). Pramen byl řízen a dohlížel na něj „vrátný“, nejzkušenější plavec a držitel patentu pro daný vodní tok. S ním pluli 2–3 stálí plavci a jeden příležitostný, který se po splutí obtížnějšího úseku Otavy vracel zpět ze Zvíkova na kole. Na vorech se také přepravovalo zboží, jako bylo stavební a palivové dřevo. Příležitostně se vozili "cestující", především hokynáři se svým zbožím nebo výletníci. Podél toku se nacházela řada plaveckých hospod, kde si plavci mohli odpočinout a občerstvit se nebo přespat. Po dokončení plavby v Praze se plavci vraceli zpět domů do jižních Čech. Chodívali pěšky, později jezdili na kole či vlakem.

Otevření výstavy nových pískových děl proběhne v pátek 17. května od 14:00 za účasti zástupců města Písku, autorů soch, ale také „vorařské obce“. Čestným hostem vernisáže bude paní Anna Husová (nar. 1938), sestra donedávna nejstaršího voraře v Čechách Václava Husy (1930–2021) a dcera vrátného Vojtěcha Husy (1908–1997), se synem Václavem. Dále budou přítomni zástupci svazu VLTAVAN ČECHY, který sdružuje spolky (Praha, Davle, Štěchovice, Purkarec) udržující tradici voroplavby. Tento svaz je členem Mezinárodní vorařské asociace a spolu s kolegy z Německa, Polska, Rakouska, Lotyšska a Španělska úspěšně nominoval vorařství na zápis do Seznamu nemateriálního kulturního dědictví UNESCO (2022).

Návštěvníkům bude od otevření galerie pískových soch do září 2024 nad náplavkou řeky k dispozici také turistický informační stánek, ve kterém budou k dispozici trhací mapy města a okolí a informace o probíhajících akcích a další aktuální nabídce.

Tato akce je součástí prvního dne festivalu pro děti Pískoviště (www.piskoviste.info). Na nedalekém Výstavišti je i letos postavené obří venkovní pískoviště. Na plochu ve tvaru kříže o ploše 111 m² v pátek 17. května dopoledne postaví své pískové pyramidy písecké školky. Toto pískoviště je již nyní volně přístupné veřejnosti.

Zdroj: Město Písek - Edita Kučerová, odbor školství a kultury.

Připravil autor: Miroslav Galko - RegionálníMagazíny.cz.

PÍSEK: Sochy z písku 2024

PÍSEK: Sochy z písku 2024.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum