Hledat

Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu
Reklamní partner

Klub BONUS

YouTube TV

TOPlistNová pozorovatelna

14. května 2023

PÍSEK: Nová pozorovatelna

Nedaleko Hradiště je nová pozorovatelna, nabídne pohled na panorama Píseckých hor i Šumavy.

Krajinu okolo Hradiště, panorama Píseckých hor a Šumavy s dominantami Libín, Bobík a Boubín mohou lidé obdivovat z nové čtyři metry vysoké vyhlídky, která vznikla na okraji Písku díky podpoře z participativního rozpočtu města. V její bezprostřední blízkosti pak mohou využít posezení. Součástí projektu nazvaného Krajinou Jana Cimbury k hradišťské vyhlídce byla také obnova zaniklé cesty z nedalekého Hradiště a výsadba ovocného sadu.

„Projekt do prvního ročníku participativního rozpočtu předložil pan Karel Petro. Jeho cílem bylo proměnit prostor skládky zemin za areálem bývalého zemědělského družstva na Hradišti. Realizace byla poměrně náročná a trvala zhruba dva roky. Nejdříve se musel odstranit odpad, který sem lidé nelegálně navozili, potom bylo nutné terén vyrovnat a vymodelovat. Na podzim roku 2021 byly vysazeny ovocné stromy, loni došlo na stavbu pozorovatelny a posezení,“ uvedl místostarosta Josef Soumar. „Lokalita prošla neskutečnou proměnou. Doufám, že se stane cílem výletů nejen obyvatel z Hradiště. Navíc je ukázkou úspěšného projektu podpořeného z participativního rozpočtu,“ dodal.

Všechny práce probíhaly v režii města a odboru životního prostředí, který spolupracoval s předkladatelem projektu. Do prací se zapojili i dobrovolníci. „S výsadbou stromů pomáhali lidé kolem divadelního spolku Šemík, kteří celý projekt iniciovali. Navíc s námi spolupracují i při péči o ovocný sad,“ uvedl Michal Maňhal z odboru životního prostředí. V lokalitě bylo vysazeno 71 ovocných stromů, převážně starých odrůd jabloní, hrušní, třešní, ale také slivoní a ořešáků. „Sad byl koncipován také jako genofondová plocha starých ovocných odrůd, proto tu jsou vysazeny poměrně vzácné jabloně, které v 2. polovině 19. století vyšlechtil významný český ovocnář Josef Eduard Proche,“ podotkl Maňhal. Podél obnovené polní cesty pak byly vysazeny třešně.

Projekt odkazuje na román Jindřicha Šimona Baara „Jan Cimbura“, jehož hlavní hrdina přichází na službu k sedlákovi na Hradiště a později se ujímá hospodářství v Putimi. Návštěvník si může z nové pozorovatelny prohlédnout krajinu, v které se román odehrává a připomenout si ideál jihočeského sedláka, který pečoval o svá pole, louky a lesy a tím utvářel zdravou trvale udržitelnou krajinu.

Zdroj: Město Písek.

Připravil autor: Miroslav Galko - RegionálníMagazíny.cz.

PÍSEK: Nová pozorovatelna

PÍSEK: Nová pozorovatelna.


 
 
 
 
 
 
 

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum