Hledat

Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu
Reklamní partner

Klub BONUS

YouTube TV

TOPlistNová lavička

29. října 2023

PÍSEK: Nová lavička

Nedaleko městské elektrárny je nová lavička s artefaktem, odkazuje na Křižíka.

Písek má již třetí originální lavičku s artefaktem, která odkazuje na některou z významných osobností v historii města. Věnována je technikovi a vynálezci Františku Křižíkovi a je umístěna na promenádě mezi Kamenným mostem a městskou elektrárnou. Její obloukový sedák s opěrákem evokuje komutátor elektrického motoru. Bočnice posezení je tvořena monogramem FK. „Součástí instalace je také figurka inspirovaná panáčkem z Google maps, která kolemjdoucí nabádá k pozvednutí zraku na kopii obloukové lampy – nejznámějšímu vynálezu Františka Křižíka,“ uvedla Jana Vlášková z odboru školství a kultury. Autorem díla umělecký kovář Jiří Bajer. Město za lavičku zaplatilo 245 000 korun.

Minulý rok byly ve městě nainstalovány dva užitné výtvarné objekty k poctě významným píseckým osobnostem. První byla užitná lavička s grafickým artefaktem odkazující na spisovatele Fráňu Šrámka, která je umístěna na levém břehu Otavy u jezu, druhá byla věnována houslistovi a hudebnímu pedagogovi Otakaru Ševčíkovi a stojí u vchodu do pietního parku sv. Trojice.

Vynálezce František Křižík zanechal v Písku nesmazatelnou stopu. Písek se díky němu stal prvním českým městem se stálým veřejným elektrickým osvětlením. Křižík také vybavil potřebným zařízením městskou elektrárnu, která vznikla přestavbou vodního mlýna a funguje dodnes.

Kompletní fotogalerie zde:

https://www.mesto-pisek.cz/vismo/dokumenty2.asp?id_org=12075&id=53111

Zdroj: Město Písek.

Připravil autor: Miroslav Galko - RegionálníMagazíny.cz.

PÍSEK: Nová lavička

PÍSEK: Nová lavička.


 
 
 
 

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum