Hledat

Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu
Reklamní partner

Klub BONUS

YouTube TV

TOPlist200 nových stromů

28. prosince 2023

PÍSEK: 200 nových stromů

V Písku se letos vysadilo zhruba 200 stromů.

V Písku i letos přibylo zhruba 200 nově vysazených stromů. Město tak pokračuje v nastoleném trendu ozeleňování veřejných prostranství i zakládání nových alejí. Za poslední čtyři roky se tu vysadilo přes 1200 různých druhů stromů. Na jaře zasadili zahradníci Městských služeb Písek přes 90 dřevin, během podzimu pak více než stovku. „Nejvíce se letos sázelo v Palackého sadech, na Lesním hřbitově, na sídlišti Portyč, v Čechově ulici i v ulicích Jaromíra Malého a Otakara Jeremiáše,“ uvedl Tomáš Gareis z městských služeb.

V ulicích se objevují tradiční stromy jako jsou například lípy, javory nebo duby, ale také sakury, které na jaře ulice rozzáří svými růžovými květy, a naopak na podzim svými červeně zbarvenými listy. Nové stromořadí tohoto druhu třešně je ve zrekonstruované ulici Otakara Ševčíka. „Konkrétní druhy dřevin jsou vybírány dle požadavků jejich budoucího stanoviště. Do zpevněných ploch a zádlažby nemůžeme vysazovat domácí druhy stromů, jelikož v těchto extrémních podmínkách nedokáží prosperovat, což by se velmi rychle projevovalo na jejich zdravotním stavu a vitalitě, ale zejména na jejich perspektivě na stanovišti. Proto jsou do těchto míst vysazovány třeba babyky, platany, jinany nebo dřezovce, které oproti domácím druhům lépe zvládají nedostatek vláhy, přehřátí okolních ploch nebo i zasolení,“ řekl koordinátor městské zeleně Ondřej Kofroň.

Písek se stále řadí mezi města s největší intenzitou výsadby v republice. Aby však mladé stromy měly větší šanci se ujmout a přečkat horké léto chudé na srážky, je potřeba jim v jejich růstu pomoci. Ve městě se k nim instalují závlahové vaky nebo lamely, díky tomu se k mladým stromům dostane potřebné množství vody a lépe zakoření. Závlaha se u nich provádí zhruba pět let, poté jsou stromy již dostatečně zakořeněné, aby krátkodobé sucho zvládly. Minimalizují se tak jejich ztráty způsobené tím, že se stromy nepřijmou.

Zdroj: Město Písek. Foto: Městské služby Písek.

Připravil autor: Miroslav Galko - RegionálníMagazíny.cz.

PÍSEK: 200 nových stromů

PÍSEK: 200 nových stromů.


 
 
 
 

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum