Hledat

Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu
Reklamní partner

Klub BONUS

YouTube TV

TOPlistJilm - Palackého sady

14. listopadu 2022

PÍSEK: Jilm - Palackého sady

Unikátnímu jilmu rostoucímu v Palackého sadech se dostává jedinečná odborná péče.

Okolo starého jilmu rostoucího v Palackého sadech panuje v těchto dnech čilý ruch. Pracovníci arboristické firmy odstraňují pomocí supersonického rýče starou degradovanou zeminu a na její místo navážejí vrstvu strukturálního substrátu – směsi štěrku, kompostu a biouhle. Aplikuje se zde tedy jeden z principů modrozelené infrastruktury, kdy takto upravené stanoviště zajistí kořenům stromu přísun potřebných živin, vzduchu a také zadrží dostatek vláhy, která zhruba 130 let starému jilmu pomůže přečkat období chudá na srážky. „Do kmenu stromu byl také pomocí makro-injektáže vpraven speciální roztok obsahující důležité živiny, které potřebuje pro zdárný růst. Kvůli extrémnímu okolí kmene však byla přirozená tvorba těchto látek v listech limitována. Součástí roztoku byly i fungicidy, které jilm ochrání před houbovými chorobami,“ řekl koordinátor městské zeleně Ondřej Kofroň.

Tento týden vymění odborníci utuženou zeminu za nový substrát, příští týden pak prořežou korunu jilmu i vedlejší lípy, která do jilmu prorůstá, a nainstalují i novou bezpečnostní vazbu. Kolem jilmu vznikne také malý ochranný plůtek. Komplexní ošetření stromu je realizováno v souladu s odborným posudkem, jenž vypracoval pracovník Lesnické a dřevařské fakulty z Mendelovy univerzity v Brně. Doporučil dodání živin provedenou injektáží a jednoznačně podpořil připravovaný záměr prořezání koruny i výměnu udusané zeminy, která je prováděna šetrnou metodou. Supersonický rýč totiž odstraňuje zeminu pomocí tlaku vzduchu, předchází se tak možnému mechanickému poškození kořenů. Také nový substrát byl speciálně namíchán tak, aby jilmu dodával půdní vzduch, vodu a živiny co nejdéle.

„Jilm v Palackého sadech je podle odborného posudku svým vzrůstem, objemem i umístěním v prostoru jedinečný nejen v rámci České republiky, ale i střední Evropy. Strom je ve svém věku ve velmi dobrém zdravotním stavu, objevila se u něj jen lokální ložiska onemocnění zvaného grafióza, která lze vhodným ořezem a provedenou injektáží potlačit. Jedinečný jilm si tak zaslouží mimořádnou péči, která mu zajistí delší perspektivu,“ podotkl Ondřej Kofroň s tím, že by se jilm v příštím roce měl stát památným stromem.

Město Písek věnuje péči o zeleň velkou pozornost. Nejenže vznikají nové květinové záhony a při údržbě trávníků se na řadě míst aplikuje tzv. mozaiková seč, pro život hmyzu a zadržování vody šetrný způsob sečení, ale každoročně se ve městě vysadí okolo 200 nových stromů. „Naší snahou ale je starat se také o vzrostlé a staré stromy. Sledujeme jejich stav a vždy, když je to možné, snažíme se je zachránit. Příkladem může být právě jilm v Palackého sadech, ale i řada dalších stromů, které po zdravotních a bezpečnostních řezech dále prosperují na svém stanovišti,“ dodal Ondřej Kofroň.

PÍSEK: Jilm - Palackého sady. FOTOGALERIE. Unikátnímu jilmu rostoucímu v Palackého sadech se dostává jedinečná odborná péče. Se speciální metodou se seznámili i správci zeleně z jiných měst.

Zdroj: Město Písek.

PÍSEK: Jilm - Palackého sady

PÍSEK: Jilm - Palackého sady.


 
 
 
 
 
 
 

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum