Hledat

Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu
Reklamní partner

Klub BONUS

YouTube TV

TOPlistZOO OSTRAVA: Mláďata jelenů barasinga

20. září 2022

ZOO OSTRAVA: Mláďata jelenů barasinga

Na safari v Zoo Ostrava jsou mláďata vzácných jelenů barasinga. V ostravském safari se letos narodila dvě mláďata jelenů barasinga. Dva samečci se narodili 11. a 29. srpna. Lidé je mohou spolu s dalšími obyvateli rozlehlé expozice pozorovat ze safari expresu, který projíždí výběhy přímo mezi zvířaty.

Během léta jezdil safari expres každý den, od poloviny září bude jeho provoz omezen na pátek, sobotu a neděli. Vyjede ale také ve svátek 28. září. Zájemci se mohou projet safari expresem v době od 10 do 16:40 hodin. Délka jedné jízdy je asi 15 až 20 minut. Nástupiště se nachází pod výběhem žiraf u expozice Tsavo.

Barasinga (Rucervus duvaucelii) je jedním z nejvzácnějších indických jelenů. Posledních 5000 jedinců žije na podmáčených loukách záplavových savan několika rezervací Indie a Nepálu. Kdysi žil i v Pákistánu a Bangladéši, zde je však vyhuben. Na rozdíl od většiny jiných jelenů, kteří v nouzi mohou konzumovat i keře a listí, se barasinga živí výhradně trávou. Hlavní příčinou jeho ohrožení je přeměna úrodných luk v blízkosti velkých indických řek na zemědělskou krajinu a pytláctví. Jelikož barasinga představuje hlavní potravu tygra, je jeho úbytkem ohrožena i tato šelma. V Červeném seznamu (IUCN) je veden v kategorii zranitelný (Vulbarable).

Zoo Ostrava, kde je tento druh chován od roku 2014, je v ČR v současnosti jedinou zoologickou zahradou, která jej chová. Od roku 2015 zoo vede i Evropský ex situ program pro barasingy.

Zdroj: Zoo Ostrava. Foto: Enrico Gombala.

ZOO OSTRAVA: Mláďata jelenů barasinga

ZOO OSTRAVA: Mláďata jelenů barasinga.


 
 
 

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum