Hledat

Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu




Reklamní partner

Klub BONUS

YouTube TV

TOPlist



Zlínský kraj - vstupné dětem zdarma

Verpánek, kostra mamuta, zkamenělá lípa i vypálená osada. Jedeme s dětmi na výlet!

Cestovatelský deník míří na tři místa – do Zlína, do Luhačovic a na Ploštinu. Místa zdánlivě nesourodá, ale přesto je něco spojuje – jsou zde objekty a expozice Muzea jihovýchodní Moravy a Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně. Pro cestovatele k tomu ještě jedna důležitá informace – po dobu letošních prázdnin mají děti a mládež až do 18 let v objektech a expozicích zmíněných institucí vstupné grátis díky akci Zlínský kraj dětem na prázdniny.

Pojďme si možnosti poznávání a objevování Východní Moravy s prázdninovou výhodou blíže představit.

Hrad Malenovice

Začínáme ve Zlíně. Zde, v továrním areálu původně vybudovaném firmou Baťa, sídlí jak Muzeum jihovýchodní Moravy, tak Krajská galerie výtvarného umění. Konkrétně v budově označené číslicí 14. Jak je to s číslováním budov, s historií ševců, kteří obouvali (a dosud obouvají) svět či jeho část, se dozvíte v jedinečné expozici Princip Baťa. Nebojte se, není jen pro ty „velké“. Bude bavit i předškoláky. Není zde totiž soustředěna jen historie fy Baťa, ale řada dalších zajímavostí. Třeba ukázka tradiční „ruční“ ševcoviny. Pokud jste nikdy neviděli verpánek, potěh, kopyto, šídlo nebo knejp, pak jste zde správně. Víte, z čeho lze vyrábět boty? Myslíte, že jen z kůže či textilu? Co byste řekli obutí z ptačích pírek či z pneumatiky? A jak velkou botu nosil legendární obr Drásal, dosud nejvyšší člověk, který kdy u nás žil? Expozice obouvání z celého světa má světové parametry. A to není všechno. Děti i dospělé bude zajímat filmový kabinet s řadou zajímavých ukázek z oblíbených dětských filmů, ať už jsou to příběhy Ferdy Mravence, výpravy do pravěku, cestování na Měsíc či rodinka oblíbených Krysáků. A zjistíte, kdo a kde natočil vůbec první film, v němž „hráli“ dinosauři. Jen prozradíme, že to bylo mnohem, mnohem dříve, než vznikl Jurský park. S populární dvojicí cestovatelů Miroslavem Zikmundem a Jiřím Hanzelkou se pak můžete vydat na cestu kolem světa a poznat řadu zajímavých míst jejich očima.

Muzeum luhačovického Zálesí

Doplnění pohledu na (nejen) baťovský Zlín pak nabízejí stálé expozice Krajské galerie výtvarného umění, která sídlí ve stejné budově jako muzeum. Seznámení s vývojem architektury města, průmyslovým designem i moderním uměním dodá každému prostor pro vlastní kreativitu a možnost konfrontace s realitou, která čeká venku při prohlídce funkcionalistického města.

Baťovský Zlín opustíme, a přesto ve Zlíně zůstaneme. Konkrétně se vydáme do místní části Malenovice, kde stojí nepřehlédnutelný hrad. Jeho historie sahá do pozdního středověku – byl založen v polovině 14. století. Původně gotická pevnost byla postupně upravována a dnes je hrad pozoruhodnou směsí gotiky, baroka a renesance. Viděli jste někdy kostru slona? Pokud se vydáte na malenovický hrad, prohlédnete si ji, stejně jako řadu zajímavých exponátů stálé expozice

NKP Ploština

„Zvířata na Zemi a člověk“. Na své si přijdou také milovníci tradičních řemesel či starých zbraní. Do Malenovic se ze Zlína můžete vydat autem či trolejbusem, nebo jít pěšky úbočím Tlusté hory krásnou Stezkou zdraví po modře značené turistické trase. Aa prohlídku hradu po 7 kilometrové vycházce si pak dopřát jako odměnu.

Přesouváme se do Luhačovic. Zde v centru města najdete Muzeum luhačovického Zálesí. I to nabízí pro děti vstup grátis. Luhačovické Zálesí je zajímavý národopisný region na hranicích Slovácka, Valašska a Hané, má vlastní kroje, zvyky. V muzeu, které tento měsíc oslaví 102 let od svého založení, se dozvíte řadu zajímavostí o Luhačovicích i o slovenském architektu Dušanu Jurkovičovi, který vtiskl krásnému lázeňskému městu neopakovatelné kouzlo. Viděli jste někdy zkamenělou lípu z doby lovců mamutů? Nebo dřevěné potrubí na minerální vodu? V Luhačovicích je mají. Prohlédněte si domy jako z pohádky, pro děti může být zajímavé, pokud jim k tomu přidáte zábavnou hru. Jmenuje se „Hurá ven“ a určitě si ji užijí i rodiče. Návod a pomůcky dostanete v Turistickém informačním centru Luhačovice, které sídlí ve stejné budově, jako Muzeum luhačovického Zálesí.

Princip Baťa

Z Luhačovic pojedeme východním směrem do jižního podhůří Vizovických vrchů, konkrétně do obce Drnovice. Odtud vede zeleně značená turistická trasa na Ploštinu, do míst otřesných událostí protipartyzánského běsnění na konci 2. světové války. Dne 19. dubna 1945 celou osadu Ploština vypálili nacisté, onoho dne zahynulo 27 nevinných lidí. Smutný příběh Ploštiny připomíná zdejší kaple P. Marie Bolestné, naučný okruh, památník a muzejní expozice. Příroda, kterou budete procházet, za válečné hrůzy nemůže. Ale zcela jistě bude její krása pohlazením na duši. Z centra Drnovic je to na Ploštinu zhruba 2,5 km. Kdo by chtěl ochutnat vodu z horské říčky Vláry, může z Ploštiny pokračovat další 2 km k vrchu Svéradov, kde Vlára pramení. V sousedství Drnovic se přímo nabízí zastávka ve Vysokém Poli s krátkou vycházkou (1 km) k Vysocké kapli, kde prýští údajně zázračná voda, léčící dětské nemoci. A není divu, že je zde vybudována speciální trasa pro rodiče s kočárky. I s bylinkovými záhonky. Krásné zakončení výletu!

Zdroj: Centrála cestovního ruchu Východní Moravy. Ilustrační foto je z archivu CCRVM, resp. od partnerů akce.

Fotogalerie:

Po dobu letošních prázdnin mají děti a mládež až do 18 let v objektech a expozicích zmíněných institucí vstupné grátis díky akci Zlínský kraj dětem na prázdniny.


Hrad Malenovice Hrad Malenovice
Luhačovice děti a prameny Luhačovice děti a prameny
Muzeum luhačovického Zálesí Muzeum luhačovického Zálesí
NKP Ploština NKP Ploština
Princip Baťa Princip Baťa

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum