Hledat

Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu




Reklamní partner

Klub BONUS

YouTube TV

TOPlist



Unikátní výstava

15. srpna 2018 - zdroj tisková zpráva

Unikátní výstava přiblíží víno pohledem elektronových mikroskopů

Ve sklepeních Zámku Valtice mohou návštěvníci od srpna zhlédnout unikátní výstavu Víno pod elektronovým mikroskopem. Výstava vznikla spoluprací Národního vinařského centra a brněnského výrobce elektronových mikroskopů TESCAN. Vzorky pro snímání dodal Ústav vinařství a vinohradnictví Mendelovy univerzity.

"Cílem výstavy je přiblížit návštěvníkům valtického zámku víno z nové perspektivy, prostřednictvím elektronových mikroskopů. Ty se v biologii běžně používají k výzkumu morfologie buněk, vývoji biokompatibilních materiálů, mikrobiologii a dalších disciplínách," uvedl Maroš Karabinoš, marketingový ředitel TESCANu. Vybrané snímky vznikly pouze za účelem výstavy a ukazují estetiku okem neviditelného světa, se kterým se vinaři i milovníci vína setkávají.

Unikátní výstava

"Pokud je nám známo, tak podobná výstava dosud nikde neproběhla. Těšíme se na reakce návštěvníků. Snímky z mikroskopů chceme dále využívat jako propagační materiály," uvedl Pavel Krška, ředitel Národního vinařského centra. O snímky projevila zájem i Mendelova univerzita, která je chce zařadit k učebním materiálům.

Elektronová mikroskopie je, stejně jako víno, tradiční součástí Jižní Moravy. V Brně každý rok vzniká přibližně jedna třetina celosvětové produkce těchto přístrojů. Ty následně putují k zákazníků do celého světa, ať již k průmyslovým firmám, vědeckým institucím nebo prestižním univerzitám.

Poznámky pro editory

Co je elektronový mikroskop

Jak už název napovídá, elektronový mikroskop využívá k zobrazení zkoumaných předmětů proud elektronů. Díky tomu je možné pozorovat preparáty s rozlišením až v řádu jednotek nanometrů (miliardtin metru). Výroba jednoho elektronového mikroskopu obvykle trvá několik měsíců. Nejprve se sestaví základna, která přístroj izoluje od jakýchkoliv otřesů, které by rušily ostrost jeho zobrazení. Na základnu se umístí komora pro vzorek, která je vyrobena z jednoho kusu ušlechtilé oceli a musí uvnitř udržet vakuum, ve kterém snímání probíhá. Na komoru se následně pomocí přírub osadí elektronový tubus a další komponenty, jako například detektory nebo iontové trysky, sloužící k obrábění vzorků. Celý mikroskop je doslova prošpikován speciální elektronikou a řízen velmi výkonným počítačem. Každý mikroskop je originál, který je sestaven na míru konkrétnímu zákazníkovi a požadovanému typu aplikace.

O TESCANU

TESCAN je český výrobce elektronových mikroskopů. Společnost byla založena v roce 1991 vývojovými a servisními pracovníky firmy TESLA s cílem pokračovat v tradici výroby elektronových mikroskopů v Brně. V roce 1996 TESCAN představil svůj první přístroj PROXIMA a další modelové řady mu zajistily místo mezi předními světovými výrobci. Dlouhodobá expanze a zakládání dceřiných společností po celém světě vyvrcholily v roce 2013 vytvořením holdingové struktury s francouzskou společností ORSAY PHYSICS. Tak vznikl TESCAN ORSAY HOLDING, který si i nadále zachoval centrálu, výrobu i vývoj v brněnských Kohoutovicích. Každý mikroskop TESCAN je vyroben v Brně, odkud je zhruba 95 % produkce exportováno k zákazníkům do celého světa. Téměř 500 zaměstnanců TESCAN ORSAY HOLDING vyrobí zhruba 250 mikroskopů ročně, což představuje obrat zhruba 1,8 miliardy korun.

Unikátní výstava

Unikátní výstava přiblíží víno pohledem elektronových mikroskopů.


 
 
 
 
 

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum