Hledat

Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu
Reklamní partner

Klub BONUS

YouTube TV

TOPlistKUTNOHORSKO: Miniatury z pecek

22. října 2022

KUTNOHORSKO: Miniatury z pecek

Miniatura z třešňové pecky s panty a zavíráním na petlici.

Josef Liška, 78letý senior z obce Ovčáry u Kolína, zabývající se ve volném čase zhotovováním miniatur, vyrobil pro Muzeum rekordů a kuriozit v Pelhřimově unikátní ozdobu z třešňové pecky, v níž je umístěna replika iluzorní zříceniny zhotovená z moduritu. Pecka má na výšku 12,5 mm a tloušťku 6,8 mm.

Pozoruhodnost dílka spočívá v tom, že obě skořápky jsou osazeny autorem vlastnoručně vyrobenými panty a z druhé strany miniaturní petlicí. Kovové prvky (šrouby M 1,4, matky, panty, petlice s kolíkem…) rekordman zhotovuje z mosazného drátu na letování, a to za pomoci soustruhu a dalšího nářadí, které si sám vyrobil či je má po otci, u něhož se vyučil puškařem. Dále používá temperové barvy, vteřinové a epoxidové lepidlo a nitrolak.

Miniaturu, na níž pracoval několik desítek hodin, pan Liška představil 7. října 2022 v exozici Muzea rekordů s příznačným názvem Zlaté české ručičky, kam ji následně i daroval. „Pecka“ tak byla zařazena po bok dalších úctyhodných výtvorů českých lidí. V sekci miniatur je v Pelhřimově k vidění například soška vyřezaná z kousku špejle, nejmenší ražená medaile, nejmenší dárkově zabalený dárek, motorkářská přilba z třešňové pecky a další. Miniaturám je dokonce věnovaná samostatná kapitola v České knize rekordů.

Zdroj text: Agentura Dobrý den.

Foto a video 7. října 2022, Miroslav Galko - RegionálníMagazíny.cz.

KUTNOHORSKO: Miniatury z pecek

KUTNOHORSKO: Miniatury z pecek. Foto a video 7. října 2022, Miroslav Galko - RegionálníMagazíny.cz.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum