Hledat

Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu
Reklamní partner

Klub BONUS

YouTube TV

TOPlistKřížová cesta

13. března 2023

KŘEMEŠNÍK: Křížová cesta

Křížová cesta je tvořena třinácti kamennými kapličkami s nikou, ve které jsou obrázky s pašijovými výjevy. Vede od pramene "Zázračná studánka" nahoru ke kostelu Nejsvětější Trojice a je zakončena jeskyní, symbolizující Boží hrob. V něm je uložena kamenná socha Kristova těla od sochaře Antonína Bílka.

Cesta byla stavěna v letech 1903 - 1906. Autorem podoby kapliček byl Antonín Thein z Černova, terakotové reliéfy vytvořil Viktor Foerster a sochu pro Boží hrob zhotovil Antonín Bílek, bratr Františka Bílka. Křížová cesta byla vysvěcena v den 34. narozenin děkana Vaňka dne 15. července 1906 františkánským mnichem P. Kajetánem Fischerem z Votice.

Původní reliéfy zastavení byly zničeny za 2. světové války, nové namaloval výtvarník Raimund Ondráček. Také původní cihlové kapličky byly v roce 1947 nahrazeny žulovými, projektovanými arch. Františkem Řehákem a postavenými stavitelem Šmídem z Černova. Posvěceny byly o oktávu velké pouti.

Podoby kapliček křížové cesty navrhovali též arch. Bílek (v podobě květin) a arch. Foerster. Tyto návrhy nebyly vybrány.

Foto 12. března 2023, Miroslav Galko - RegionálníMagazíny.cz.

KŘEMEŠNÍK: Křížová cesta

KŘEMEŠNÍK: Křížová cesta. Foto 12. března 2023, Miroslav Galko - RegionálníMagazíny.cz.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum