Hledat

Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu
Reklamní partner

Klub BONUS

YouTube TV

TOPlistKAMENICE NAD LIPOU: Opěrné terasy

18. února 2022

KAMENICE NAD LIPOU: Opěrné terasy

Obnova opěrných teras v zámecké zahradě.

Od roku 2017 pokračující obnova zahradní terasy a ohradní zdi zahrnovala v roce 2021 následující stavební postupy: vnější líc zdi má stejnou povrchovou úpravu jako stávající, tj. na doplnění je použit kámen z polního sběru, nejedná se o jednotný lomový kámen, využit byl v převážné většině kámen z rozebraných částí stávající zdi. Koruna zdi je provedena z opracovaných kamenných desek. Vyústění drenážního systému zdi je řešeno vyvedením kamenných korýtek na líc zdiva.

Protože zeď nevyhověla staticky a její obnovu nešlo řešit pouze přespárováním či jednoduchou opravou líce, byl tento problém vyřešen celkovým rozebráním zdiva a provedením nové základové hmoty pod tělesem zdi. Malta na zdění lícní vrstvy byla použita s výrazným podílem vápna. Finální povrchová úprava zdi je provedena omítnutím a roztažením spár tak, aby zdivo pohledově navazovalo na již obnovené části teras.

Hlavní kamenné schodiště vedoucí k památné lípě bylo celkově restaurováno rozebráním stávajících stupňů, restaurátor provedl jejich konsolidaci a slepení uvolněných částí nerezovými čepy, následovala injektáž trhlin, plastické doplnění přeložení stupňů na nové betonové podloží a jejich uložení na původní místo, jádrové spárování, lokální barevná retuš a závěrečná hydrofobizace povrchu. Veškeré restaurátorské práce byly provedeny velice zdařile a precizně s velkým důrazem na detail a byly kladně hodnoceny pracovníky památkové péče při konečném předání zhotoveného díla.

Obnova tohoto objektu je prováděna s využitím finančního příspěvku poskytnutého Ministerstvem kultury v rámci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón.

Zdroj: Město Kamenice nad Lipou.

KAMENICE NAD LIPOU: Opěrné terasy

KAMENICE NAD LIPOU: Opěrné terasy.


 
 
 
 

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum