Hledat

Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu
Reklamní partner

Klub BONUS

YouTube TV

TOPlistMnich - Památník slovanského bratrství

8. května 2023

KAMENICE NAD LIPOU: Mnich - Památník slovanského bratrství

Monumentálně pojatý pomník Bratrství umístěný v rozlehlém parkově upraveném areálu na okraji obce byl vybudován sdružením českých partyzánů v roce 1947. Mohyla s bronzovými figurami vojáků je při vstupu do areálu doplněna informační kamennou deskou.

FOTO: Miroslav Galko - RegionálníMagazíny.cz

Základní kámen položen v roce 1946. Pomník od akademického sochaře Jana Přerovského z Tábora byl slavnostně odhalen o rok později.

Monumentálně pojatý pomník Bratrství umístěný v rozlehlém parkově upraveném areálu na severozápadním okraji obce byl vybudován sdružením českých partyzánů v roce 1947. Mohyla s bronzovými figurami vojáků je při vstupu do areálu doplněna informační kamennou deskou s legendou událostí. Celý areál dotváří rozlehlá parkově upravená plocha vymezena vidlicí silnic směřujících na Bořetín (silnice III. třídy) a Vlkosovice (silnice II. třídy).

Rozlehlá parkově upravená plocha přibližně trojúhelníkového tvaru se rozvírá od křižovatky směrem k severozápadu. U hlavního vstupu při křižovatce je na zatravněné ploše umístěna velká žulová deska s popisem událostí noci z 5. na 6. května 1945. Od ní směřují dva souběžně vedené přístupové chodníky dlážděné kamenem, které se setkávají na vydlážděné obdélné ploše u vlastního pomníku tvořeného mohylou se sousoším. Další dva boční chodníčky lemující obě silnice se rozbíhají a ústí do kamenných dlážděných chodníků, které vedou po obou stranách pomníku.

FOTO: Miroslav Galko - RegionálníMagazíny.cz

Bezprostřední okolí pomníku je vydlážděno v obdélném půdorysu. Před mohylou se nachází společný hrob, ve kterém jsou pohřbeni partyzáni, jež padli v boji s jednotkami SS Schörnerovy armády v květnu 1945. Jejich jména jsou vytesána do kamenné desky u hrobu. Zadní, nejširší část plochy za pomníkem je uzavřena jednotnou clonou keřových tisů, na níž ze stran navazují skupiny stromů tvořících přechod do okolní krajiny. Památník evidovaný v centrální evidenci válečných hrobů je osazen deskami se jmény 1842 obětí.

Památník obětí nacismu a společný hrob padlým sovětským vojákům a českým a jugoslávským partyzánům z tragické srážky ze závěru 2. světové války situovaný v rozlehlém parkovém areálu představuje významné pietní místo a symbol solidarity slovanských národů.

Zdroj: Národní památkový ústav.

Foto 5. května 2023. Připravil autor fotografií: Miroslav Galko - RegionálníMagazíny.cz.

KAMENICE NAD LIPOU: Mnich - Památník slovanského bratrství

KAMENICE NAD LIPOU: Mnich - Památník slovanského bratrství. Foto 5. května 2023. Připravil autor fotografií: Miroslav Galko - RegionálníMagazíny.cz.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum