Hledat

Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu
Reklamní partner

Klub BONUS

YouTube TV

TOPlistPomník Jana Husa

6. července 1923 byl slavnostně odhalen pomník Mistra Jana Husa v Jindřichově Hradci, který vytvořil táborský sochař Jan Vítězslav Dušek. Ten byl osloven již v roce 1920, aby vypracoval návrh. Sochař J. V. Dušek vytvořil návrhy dva a podle toho definitivního z roku 1922 byl pak pomník vytvořen.

Slavnostní odhalení pomníku Jana Husa

Sochař vybral jako materiál tvrdý pískovec z lomu nedaleko východočeské Jaroměře a kámen byl koncem roku 1922 dopraven do Jindřichova Hradce. Firma jindřichohradeckého stavitele Josefa Šonského zhotovila podle Duškových plánů základy, na něž byl materiál umístěn. Hrubou kamenickou práci provedl místní kameník Václav Neubauer během jara 1923, sochu dokončil sám autor.

Slavnostní odhalení pomníku Jana Husa

Rozpočet činil 50 tisíc korun. Finanční prostředky byly získány hlavně ze sbírek občanů města a rodáků, z darů Jindřichohradecké spořitelny a místních firem i z prodeje propagačních materiálů. Do roku 1927, kdy byla finanční stránka podniku uzavřena, se podařilo získat celkem 66.310 korun a 14 haléřů.

Velké poděkování patří: Digitálnímu archivu - Šechtl a Voseček za zapůjčení fotografií.

Fotogalerie:

6. července 1923 byla slavnostně odhalen pomník Mistra Jana Husa v Jindřichově Hradci, který vytvořil táborský sochař Jan Vítězslav Dušek. Ten byl osloven již v roce 1920, aby vypracoval návrh. Sochař J. V. Dušek vytvořil návrhy dva a podle toho definitivního z roku 1922 byl pak pomník vytvořen.


 
 
 
 

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum