Budoucnost úzkokolejky
30. ledna 2025
JINDŘICHŮV HRADEC: Budoucnost úzkokolejky
Pokračování jednání o budoucnosti úzkokolejky.
V úterý 28. ledna 2025 se od 12:00 hodin v zasedací místnosti Městského úřadu v Jindřichově Hradci konala tisková konference zaměřená na téma úzkokolejky. Přítomní zástupci poskytli informace o aktuálním vývoji jednání s pověřeným věřitelem, zejména se zaměřením na projednávaný ekonomický model. Za Sdružení měst a obcí Úzkokolejka se konference zúčastnili: Michal Kozár, předseda sdružení a starosta Jindřichova Hradce, Jan Brožek, starosta Černovic, Petr Král, starosta Kunžaku a Jaromír Pařík, místostarosta Kamenice nad Lipou. Dále se akce zúčastnil Jan Kysela, pověřený věřitel v souvislosti s reorganizací společnosti Jindřichohradecké místní dráhy, a.s.
Na základě požadavku Sdružení měst a obcí Úzkokolejka byl ze strany pověřeného věřitele představen ekonomický model, který vychází z dat za rok 2024. Tento model zohledňuje výsledky výběrového řízení obou krajů na cenu za dopravní výkon u vybraného dopravce, rovněž předpokládaný příspěvek ze strany Státního fondu dopravní infrastruktury a výnosy z komerční činnosti. I když nedošlo k realizaci dopravy dle výběrového řízení ani poskytnutí příspěvku, bylo možné provést relativně přesnou modelaci, jak by situace vypadala, kdyby k těmto krokům došlo.
Na základě těchto údajů je možné se domnívat, že dráha může generovat dostatečný příjem pro úhradu kupní ceny za nemovitý majetek a související movitý majetek, který je nezbytný pro provoz dráhy, pokud budou splněny všechny podmínky. V otázce rozsahu předmětu převodu došlo k diskusi, přičemž pověřený věřitel předpokládá odkoupení celé majetkové podstaty JHMD, ale v rámci smlouvy mezi svazkem a investorem by měla být zahrnuta pouze ta část majetku, která je nezbytně nutná pro provoz. Na tomto základě bude stanovena konečná kupní cena.
Členské obce svazku Sdružení měst a obcí Úzkokolejka deklarují, že jsou nadále připraveny pokračovat v jednání, jehož cílem by mělo být funkční obnovení provozu na obou větvích jindřichohradeckých úzkorozchodných tratí a garance udržitelnosti této veřejné dopravy v dlouhodobější perspektivě. Současně ale prohlašují, že požadují jednoznačné a nezpochybnitelné garance, které zajistí financování tohoto modelu bez dopadu na jejich rozpočty. Není tedy možné konstatovat, že v tuto chvíli existuje jakákoli dohoda, nicméně došlo k zásadnímu posunu v jednání, protože se konečně diskutuje o konkrétních číslech. Důležitým faktorem pro vznik dohody zůstává postoj krajů a Státního fondu dopravní infrastruktury, kterým bude tento model prezentován. Pokud nedojde k dohodě s těmito subjekty, nelze spravedlivě po sdružení požadovat, aby v jednáních pokračoval.
„V mnoha ohledech jsou členové sdružení označováni za ty, kteří se zavazují jednáním a pomoci splatit vzniklý dluh na úzkokolejce. Vůči tomu se musíme ohradit. Pokud hovoříme o kupní ceně, ta vychází ze znaleckého posudku týkajícího se majetku, nikoli všech dluhů Jindřichohradeckých místních drah. Budoucí vlastnictví této unikátní infrastruktury veřejným subjektem může být zárukou, že dráha bude sloužit i dalším generacím,“ uvedl předseda sdružení Michal Kozár. Dále dodal, že v současné době nebyla předložena žádná nabídka od jiného subjektu, kterou by bylo možné projednat. Samozřejmě by bylo vhodné, aby majetkovou podstatu vlastnil silnější subjekt, například stát, jak je tomu u jiných dopravních staveb.
S ohledem na představený ekonomický model požaduje sdružení, aby pověřený věřitel splnil další podmínky, konkrétně aby sdělil, kdy bude celá trať provozuschopná a zda má k dispozici dostatek prostředků pro tento krok. V mezidobí lze projednat rozsah majetkové podstaty a uskutečnit jednání s kraji a zástupci Státního fondu dopravní infrastruktury.
Zdroj: Město Jindřichův Hradec.
připravil a autor fotografií, Miroslav Galko - RegionálníMagazíny.cz.