Hledat

Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu
Reklamní partner

Klub BONUS

YouTube TV

TOPlistKrýzovy jesličky

8. října 2023

JINDŘICHŮV HRADEC: Krýzovy jesličky

Krýzovy jesličky v Muzeu Jindřichohradecka jsou po sedmi letech náročného restaurování opět zpřístupněny v celé své kráse.

Muzeum Jindřichohradecka s velkou radostí oznamuje, že unikát Krýzovy jesličky - je po sedmi letech náročného restaurování opět zpřístupněn veřejnosti v celé své kráse. Toto výjimečné umělecké dílo nyní opět září a je připraveno se vám představit konečně kompletní. V pátek 6. října se konala tisková konference, během níž byly prezentovány detaily této obnovy a nového vzhledu Krýzových jesliček.

Úspěšný výsledek restaurování je zásluhou nejen pracovníků muzea, ale také špičkových externích restaurátorů. Společně tvořili tým, v němž pracovali bok po boku restaurátorky Zdeňka Skořepová a Tereza Bušková Krninská, Vendula Skořepová, konzervátoři Luděk Fiala a Lucie Rehardtová, a technici Tomáš Fedra a Pavel Cichra. Tým byl řízen Alexandrou Zvonařovou a Janem Svobodným, kteří měli na starosti nejen organizaci a odborný dohled nad restaurováním, ale také technické aspekty týkající se nového osvětlení, řídící jednotky a přípravy vícejazyčného návštěvnického programu s mluveným slovem a hudebním doprovodem. Grafické práce spojené s propagací a novým informačním panelem provedla Helena Svobodová.

Generální rekonstrukce jesliček během těchto sedmi let přinesla mnoho zajímavých objevů, zejména při restaurování figurek. Ty byly zjištěny jako mnohem barevnější, než bylo původně myšleno, a některé dokonce nesly dataci a jméno tvůrce, což umožnilo lépe identifikovat další figury. Dalším velkým objevem bylo zjištění, že některé pohyblivé figury byly nefunkční kvůli technickým závadám, ale díky šikovnosti restaurátorů a techniků byl tento problém vyřešen.

Restaurování Krýzových jesliček bylo náročné a plné výzev, ale výsledky jsou nádherné. Tým muzea se těší, že s vámi bude moci tento jedinečný umělecký poklad sdílet od soboty 7. října až do 6. ledna 2024, kdy muzeum tradičně uzavírá své dveře pro veřejnost. Přijďte sami posoudit výsledky restaurování a obdivovat Krýzovy jesličky v celé jejich kráse.

Text: Muzeum Jindřichohradecka. Foto: Adam Hudec.

Zdroj: Město Jindřichův Hradec.

Připravil autor: Miroslav Galko - RegionálníMagazíny.cz.

JINDŘICHŮV HRADEC: Krýzovy jesličky

JINDŘICHŮV HRADEC: Krýzovy jesličky.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum