Hledat

Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu
Reklamní partner

Klub BONUS

YouTube TV

TOPlistJIHLAVSKO: ProŽIJTE DOVOLENOU NA VYSOČINĚ

29. května 2021

JIHLAVSKO: ProŽIJTE DOVOLENOU NA VYSOČINĚ

Okres Jihlava: Zapojte všechny smysly a „ProŽIJTE DOVOLENOU NA VYSOČINĚ“

Kraj Vysočina vyhlásil v letošním roce na podporu cestovního ruchu soutěž s názvem „ProŽIJTE DOVOLENOU NA VYSOČINĚ“. Po dobu jejího vyhlášení se Vás pokusíme nasměrovat k některým opomíjeným turistickým cílům. Vydejte se na cesty za poznáním a čerpejte energii na méně známých, ale o to kouzelnějších místech Kraje Vysočina.

Přijměte naše pozvání do okresu Jihlava a „ProŽIJTE“ jeho atmosféru všemi smysly:

Sluch

Zaposlouchejte se do zvuku zvonu „Zuzana“ zavěšeného v nižší z věží kostela sv. Jakuba Většího v Jihlavě. Strmá střecha kostela pokrytá barevnými glazovanými taškami dominuje městské památkové rezervaci a ukrývá jedinečný krov z roku 1539, který je prostřednictvím unikátních prohlídek v průběhu hlavní turistické sezóny přístupný veřejnosti.

Kostel sv. Jakuba Většího v Jihlavě, foto Krajský úřad Kraje Vysočina

Chuť

Osvěžte se vodou z pramene Moravské Dyje nedaleko obce Panenská Rozsíčka. Nenápadný přírodní klenot uprostřed rozkvetlé louky označuje socha třešťského sochaře Jaroslava Krechlera „Jarní studánka“ a pramen je rovněž první zastávkou Podyjské glyptotéky umělce Lubo Kristka, která se jmenuje Zrození. Místem prochází zelená turistická značka spojující Javořici s přírodním parkem Čeřínek a je příjemným zastavením pěších a cyklo výletů po okolí.

Čich

Přivoňte k vůni Vysočiny a poznejte přírodu v bezprostředním okolí města Telč. Atraktivní lokalita Lipky je ideálním místem pro aktivní odpočinek. Ze zámeckého parku vede 1,5 km dlouhá lipová alej, kterou se můžete vydat na kole, bruslích, pěšky, nebo chcete-li na koni. Nenechte se však omámit lipovou vůní natolik, že skončíte jako Jan Karel Jáchym Slavata, na dně vlčí jámy. S jeho příběhem Vás seznámí zastavení u nedaleké kaple sv. Karla Boromejského.

Zrak

Získejte nadhled výstupem na nejvýraznější skalní útvar v masivu Javořice, který je srdcem Geoparku Vysočina. Míchovu skálu tvoří dvě žulové věže, přístupné více i méně zdatným. K přírodní památce pohodlně dorazíte po zelené turistické značce z nejvyššího vrcholu Českomoravské vrchoviny Javořice nebo z opačné strany od Velkého pařezitého rybníku.

Míchova skála, foto Krajský úřad Kraje Vysočina

Hmat

Toužíte mít nos na poklady? Pokud ano, vydejte se do kraje kameníků a pohlaďte nos permoníka v Dobré Vodě u Mrákotína. Kámen se soškou poblíž kostela svatého Jáchyma připomíná hornické časy, kdy se v oblasti těžilo stříbro. Žlutá turistická značka Vás dále zavede do vesnické památkové zóny Praskolesy, kde cesty lemované kamennými zídkami končí ve stínu mohutné praskoleské lípy.

Zajímavost na konec:

Věděli jste, že v Plandrech na Jihlavsku naleznete jakousi „miniaturu“ kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hoře u Žďáru nad Sázavou? Nenechte se ovšem zmást svými smysly, autorem není slavný Jan Blažej Santini Aichel.

Zdroj: Krajský úřad Kraje Vysočina.

JIHLAVSKO: ProŽIJTE DOVOLENOU NA VYSOČINĚ

JIHLAVSKO: ProŽIJTE DOVOLENOU NA VYSOČINĚ

Fotogalerie: Kostel sv. Jakuba Většího v Jihlavě. Pramen Moravské Dyje. Lipky. Míchova skála. Dobrá Voda u Mrákotína. Plandry.

Zdroj: Krajský úřad Kraje Vysočina.


Kostel sv. Jakuba Většího v Jihlavě Kostel sv. Jakuba Většího v Jihlavě
Pramen Moravské Dyje Pramen Moravské Dyje
Lipky Lipky
Míchova skála Míchova skála
Dobrá Voda u Mrákotína Dobrá Voda u Mrákotína
Plandry Plandry

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum