Hledat

Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu
Reklamní partner

Klub BONUS

YouTube TV

TOPlistJIHLAVA: Překvap plíce

13. června 2022

JIHLAVA: Překvap plíce

Překvap plíce – přestaň kouřit aneb společně bez tabáku.

Závěr května patří tabáku, respektive celosvětovému Dni bez tabáku, který připadá na 31. května. Letos jsme se rozhodli, že nám, Nízkoprahovému zařízení pro děti a mládež Vrakbar Jihlava (dále jen Vrakbar), jen jeden Den bez tabáku nestačí a na to konto jsme uskutečnili celotýdenní akci. Za podpory Statutárního města Jihlava se tak zrealizoval projekt Překvap plíce – přestaň kouřit aneb společně bez tabáku. A o celém programu, ale i mnohem více, se dozvíte v následujícím článku.

Kouření, činnost, o které se ví, že škodí organismu, ale stále je to součást života mnohých z nás, ať už ve velké či menší míře. Kouřit vidíme dnes a denně spoustu lidí. Ale proč lidé dál dělají něco, co jim škodí, proč tak nutně potřebují kouřit? Je tím hlavním důvodem potřeba denní dávky nikotinu? Nebo to, že člověk chce zapadnout do party, kde kouří jednu za druhou a myslí si, že když nebude kouřit, tak nebude mít kamarády? Nebo je tak moc člověk ovlivněn influencery, kteří na sociálních sítích propagují cigarety, jak kdyby se jednalo o neškodná lízátka? Může to být také tím, že je člověk ve stresu, cítí se smutný nebo naštvaný? A co takhle kouření cigaret pod vlivem alkoholu? Otázek si můžeme klást stovky, ale odpovědět si můžeme jen každý sám pro sebe.

Během dubna jsme realizovali dotazníkové šetření, u mladých lidí ve věku od 14 do 26, které bylo zaměřeno na téma kouření. A co z odpovědí, od 28 respondentů, vyplynulo? Z celkového počtu osob, kteří dotazník vyplnilo, je 23 aktivních kuřáků. A kolik toho tito kuřáci denně vykouří? Pět respondentů vykouří 10-15 cigaret denně, 4 z nich vykouří 20 cigaret a jeden člověk z 28 respondentů vykouří i 2 krabičky denně. Dotazovali jsme se také na to, od kolika let mladí lidé kouří a 4 kouří již od 10 let, 5 osob kouří od 12 let a 6 lidí kouří od 14 let. Po tomto zjištění si můžeme klást nejen otázku toho, kde tito mladí lidé přišli k cigaretám, ale také, kolik toho lidský organismus zvládne, když dostává zabrat od kouření cigaret již od tak mladého věku? Jak už bylo výše zmíněno, tak otázek se může klást mnoho, ale jaké příběhy se skrývají za každou vykouřenou cigaretou, to jen málo kdo tuší. Ale to také neznamená, že to zameteme pod koberec a zavřeme nad tím oči. I my, pracovníci Vrakbaru, se snažíme šířit informace o kouření a jeho dopadech na zdraví ať už formou rozhovorů, příspěvků na sociálních sítích nebo realizací akce pro klienty i širokou veřejnost.

Pojďme se tedy podívat na to, jak to celý týden ve Vrakbaru šlapalo. Během pondělí a čtvrtka probíhal ve Vrakbaru kvízový den pro klienty služby. Kvízové otázky byly vytvořené z informací občasníku Masakr, který pro klienty pravidelně zpracováváme a jeho poslední číslo bylo vydáno o tématech kouření, tabáku, rizicích i léčbě. Klienti tedy mohli tento občasník využít při vyplňování kvízů. A pak se vyhodnocovalo, odměňovalo, ale také klienti měli možnost dozvědět se spoustu dalších informací z Masakru. V úterý se konal pro širokou veřejnost workshop ve spolupráci s Krajskou hygienickou stanicí Jihlava a Státním zdravotním ústavem, během kterého jsme se se dozvěděli informace o kouření a onkologické prevenci, o prevenci kouření v těhotenství a negativních účincích na plod. Ve středu se pro klienty konalo filmové odpoledne, protože nějaký ten oddych je potřeba, a to i s nějakou dávkou informací k tomu. A jak vypadalo páteční dopoledne? Naše pozvání přijala profesorka MUDr. Eva Králíková, CSC., která vede Centrum pro závislé na tabáku. Kuřákům se věnuje prakticky 30 let a centrem prošlo na 7 000 kuřáků. Proběhla tedy beseda, kde byla možnost i volné diskuse, která byla realizována i pro širokou veřejnost. Z této besedy si, mimo další informace, odnášíme také vzkaz, který bychom chtěli šířit dál a tedy to, že kouření není dospělé rozhodnutí, ale dětská nemoc.

Tímto bychom také chtěli poděkovat všem, kteří se na realizaci akce podíleli, i těm kteří se jí účastnili. A věříme, že jsme i touto týdenní akcí přispěli nejen k šíření informací o kouření, ale také k umožnění nahlédnout do prostor NZDM Vrakbar Jihlava.

Zdroj: Tým NZDM Vrakbar Jihlava.

JIHLAVA: Překvap plíce

JIHLAVA: Překvap plíce.


 
 
 

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum