Hledat

Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu
Reklamní partner

Klub BONUS

YouTube TV

TOPlistJak to máte s kouřením cigaret?

11. června 2023

CHARITA JIHLAVA: Jak to máte s kouřením cigaret?

„Je cígo řešení na moje problémy? Kouřím elektronky jen kvůli jejich rozmanité chuti a vůni? Dávám si nikotinový sáčky jen proto, že si myslím, že je to vstupenka do party, kam chci zapadnout? Nebo je kouření jen forma, jak se uklidnit? A co když chci díky tomu jen zafrajeřit?

Právě nikotin obsažený v tabáku cigaret je zodpovědný za vznik závislosti. Jakmile se dostane do těla, tak se uvolní hormony štěstí a člověka zaplaví pocit, na který je snadné si vytvořit návyk. V určité chvíli ale člověk přestává kouřit kvůli navození pocitu štěstí, a po cigaretě sahá už jen proto, aby potlačil abstinenční příznaky, které jsou vyvolány nedostatkem nikotinu. Až příliš snadno se člověk dostane do tohoto začarovaného kruhu plného nikotinu, ze kterého se jen těžko vystupuje.

U nás, v nízkoprahovém zařízení pro děti a mládež (dále jen NZDM), jsme v průběhu května zjišťovali, jak to mají dospívající s kouřením. Dotazník, který byl na toto téma zaměřený, vyplňovali mladí lidé, kterým bylo v průměru 16 let. U těch, kteří odpověděli, že jsou kuřáci, z dotazníků vyplynulo, že za jeden den vykouří přibližně 11–20 cigaret. A kdy tedy nejčastěji kouří, když velmi často padne i jedna krabička cigaret za den? Nejčastější odpověď byla: „Venku.“, dále bylo v odpovědích uvedeno: „Když jsem hodně v háji.“, „Když jsem naštvaný.“, „Když to potřebuju.“. Jistě vám nyní vyvstává myšlenka, že tento zlozvyk není zcela levnou záležitostí, kde tedy tito mladí lidé berou peníze na cigarety. I na toto jsme se v našem dotazníku ptali. První nejčastější odpovědí bylo, že peníze na cigarety získávají z peněz vydělaných na brigádě či v práci. Následovala odpověď, že dostávají peníze od rodičů, často jako kapesné, a z nich si koupí cigarety. Objevily se i odpovědi, že za cigarety nic neplatí, protože je dostanou od kamarádů či od spolužáků. Od jednoho dospívajícího byla uvedena odpověď, že kouří tabák, který kupuje máma. Místem, kde si tito mladí lidé kupují cigarety, je nejvíce uváděna trafika, v zástupu za ní je obchod či supermarket a občasným místem je i benzínová pumpa.

Kouření tabáku je stále aktuální téma k diskusi. Ani pro nás, v NZDM Vrakbar Jihlava, toto téma není tabu a stejně jako minulý rok, tak ani letos jsme neotáleli a v rámci celosvětového Dne bez tabáku, který připadá na 31. května, jsme zaměřili tematicky celý květen jako „Měsíc bez tabáku“. Po celý měsíc byly připravované preventivní informace o kouření pro klienty služby, kteří se tyto informace mohli dozvědět v prostorách Vrakbaru i na sociálních sítích.

Zdroj: Charita Jihlava. Autoři článku: Tým NZDM Vrakbar Jihlava.

Připravil autor: Miroslav Galko - RegionálníMagazíny.cz.

CHARITA JIHLAVA: Jak to máte s kouřením cigaret?

CHARITA JIHLAVA: Jak to máte s kouřením cigaret?


 
 
 
 

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum