Hledat

Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu
Reklamní partner

Klub BONUS

YouTube TV

TOPlistDětský domov v Budkově

19. května 2024

VYSOČINA: Budkov - Dětský domov

Dětský domov v Budkově září novotou.

Historický objekt v Budkově, ve kterém funguje pracoviště jemnického dětského domova, dostal po roce a půl intenzivních rekonstrukcí nový kabát. Práce na nových omítkách jak směrem do parku, tak do dvora, výměna a repase oken a dveří a další nutné rekonstrukční práce přišly Kraj Vysočina na 21,7 miliónu korun, které kraj vyčlenil ve svém rozpočtu.

"Součástí zakázky bylo i obnovení hydroizolačních opatření v podobě jílových vrstev ve spodní stavbě zámku a nová skladba konstrukčních vrstev balkónu. Dodatečně byla do projektu zahrnuta i obnova schodiště a oprava opěrné zdi. V nádvoří objektu byly provedeny restaurátorské práce na kamenných ostěních dveří. Vše probíhalo pod dohledem památkářů,“ uvedl Karel Janoušek, radní Kraje Vysočina pro oblast majetku.

Plánované opravy na objektu přísně akceptovaly původní architektonický a výtvarný výraz. Zámku se vrátila historická vnější podoba zachycená na dochované fotodokumentaci. Areál byl zbaven necitlivě umístěných betonových tarasů. „Rekonstrukce budkovského pracoviště dětského domova zlepšila standard poskytování služeb ústavní náhradní výchovy pro umístěné děti. Snažíme se tak jim zajistit více přívětivé prostředí pro jejich výchovu a vzdělávání,“ doplnil Jan Břížďala, radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu.

Dvoupodlažní objekt původně postavený jako sídlo Jana z Budkova stojí v obci od 14. století. Původně se jednalo o vodní tvrz. Na začátku 16. stolení byla přestavěna v pozdně gotickém stylu, následně na gotický zámek s pozdními barokními interiérovými úpravami. Jako dětský domov je objekt využíván od padesátých let minulého století. Současným majitelem objektu je Kraj Vysočina.

Zámek v Budkově tvořený čtyřmi křídly prošel postupně částečnou rekonstrukcí v 70tých letech minulého století.

Zdroj text a foto: Krajský úřad Kraje Vysočina.

Připravil autor: Miroslav Galko - RegionálníMagazíny.cz.

VYSOČINA: Dětský domov v Budkově

VYSOČINA: Dětský domov v Budkově.


 
 
 
 
 
 
 

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum