Hledat

Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu
Reklamní partner

Klub BONUS

YouTube TV

TOPlistZÁMEK VIMPERK: Probuzení

14. července 2021

ZÁMEK VIMPERK: Probuzení

Vimperský zámek se probudil. Návštěvníkům nabídne moderní muzejní expozice i prohlídkovou trasu zámeckými interiéry.

Po téměř třiceti letech se Horní zámek ve Vimperku dočkal zasloužené obnovy. Návštěvníkům nově nabídne dvě prohlídkové trasy, moderní expozice Muzea Vimperska s originálem díla Josefa Váchala Šumava umírající a romantická i důstojné návštěvnické zázemí. Slavnostní otevření proběhlo za účasti generální ředitelky Národního památkového ústavu Nadi Goryczkové, starostky města Vimperk Jany Martanové a čelních představitelů Jihočeského kraje. Obnova Horního zámku proběhla v rámci projektu IROP „Horní zámek Vimperk (Winterberg) – Probouzení zimního zámku”, spolufinancovaného z prostředků EU, a vyžádala si částku téměř 137 mil. Kč.

Opravené fasády na nádvoří

„Zámek Vimperk přešel do správy Národního památkového ústavu v roce 2015 v opravdu neutěšeném stavu. Téměř okamžitě jsme zahájili projekt obnovy, na který se nám podařilo sehnat finanční prostředky z evropských programů. Myslím, že jsme odvedli velmi dobrou práci, i když ještě zdaleka nejsme u konce – další projekty obnovy budou pokračovat v nadcházejících letech. Už nyní se ale podařilo vrátit zámku, který dlouhá desetiletí chátral, ztracený lesk a krásu,“ uvedla generální ředitelka NPÚ Naďa Goryczková.

Stavební práce, kterých se ujala stavební firma OHL ŽS, a.s., byly zahájeny 26. března 2019. Opravené jsou dvě třetiny areálu. Trasa seznámí zájemce s rodem Novohradských z Kolovrat a jejich životem na zámku v 17. století. Obnovené jsou renesanční stropy, secesní výmalby, dřevěný strop i fasády - ty nejhodnotnější v restaurátorském režimu. Zrestaurovat se podařilo 356 předmětů za 17,8 mil. Kč.

"Chceme, aby to byl maják na Šumavě ve fondu Národního památkového ústavu, někdy s nadsázkou říkáme, ať je Vimperk šumavským Českým Krumlovem," uvedl pro ČTK ředitel územní památkové správy NPÚ v Českých Budějovicích Petr Pavelec. Dvě prohlídkové trasy naznačí, jak se žilo na hradě ve středověku a v době největšího rozkvětu, na počátku 17. století za Novohradských z Kolovrat, rodu příbuzensky spojeného s Rožmberky. Lidé projdou soukromé apartmány, pokoje kněze či služebnictva, nahlédnou do zbrojnice. Obnovené jsou i dvě kaple.

Vimperský zámek se probudil

Muzeum, jež na zámku sídlí od roku 1961, přibližuje ve 21 místnostech knihtisk, sklářství, lov i dějiny Šumavy. Jedním ze stěžejních předmětů expozice je první vydání knihy Šumava umírající a romantická Josefa Váchala, která byla do muzea dočasně zapůjčena ze sbírek zámku Hluboká. Šumavu jako turistický cíl přibližují lyže nebo saně na svážení dřeva. Loveckou tradici zpřítomňují kulovnice, kuše, tesák i vak na broky, práci se dřevem zase takzvané mejšláky, pantofle s dřevěnou podrážkou a koženým svrškem. Návštěvníci se seznámí s osobností a prací knihtiskaře Johanna Steinbrenera. Do expozice byla zhotovena kopie gotické sochy Vimperské madony. V dalších sálech dostalo prostor sklářství či firmy z 20. století jako Mykoprodukta, která vyráběla šumavské bylinné víno. Opomenuta nebyla ani doba takzvané železné opony. Období, kdy byly prostory vimperského zámku využívány jako byty, připomene zařízení kuchyně a ložnice ze 70. let minulého století.

Zámek bude přístupný celoročně. Otevřeno je každý den kromě pondělí od 10:00 do 16:00.

Probouzení vimperského zámku bude pokračovat i v následujících letech. Na proměnu dolního zámku včetně zahrady získal Národní památkový ústav 200 milionů Kč. Začne příští rok a potrvá do roku 2027.

Zdroj: Národní památkový ústav - www.npu.cz.

ZÁMEK VIMPERK: Probuzení

ZÁMEK VIMPERK: Probuzení

Vimperský zámek se probudil. Návštěvníkům nabídne moderní muzejní expozice i prohlídkovou trasu zámeckými interiéry.


Opravené fasády na nádvoří Opravené fasády na nádvoří
Černá kuchyně Černá kuchyně
Vimperský zámek se probudil Vimperský zámek se probudil
Vimperský zámek se probudil Vimperský zámek se probudil
Vimperský zámek se probudil Vimperský zámek se probudil
Vimperský zámek se probudil Vimperský zámek se probudil
Vimperský zámek se probudil Vimperský zámek se probudil
Expozice Muzea Vimperska Expozice Muzea Vimperska
Expozice Muzea Vimperska Expozice Muzea Vimperska
Expozice Muzea Vimperska - sklářství Expozice Muzea Vimperska - sklářství
Expozice Muzea Vimperska - Zlatá stezka Expozice Muzea Vimperska - Zlatá stezka
Kopie Vimperské madony Kopie Vimperské madony
Zámecká expozice Zámecká expozice
Zámecká expozice - po instalaci Zámecká expozice - po instalaci
Zámecká expozice - pokoj duchovního Zámecká expozice - pokoj duchovního
Zbrojnice Zbrojnice

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum