Hledat

Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu
Reklamní partner

Klub BONUS

YouTube TV

TOPlistHRAD ROŠTEJN: Otevře svou bránu

25. března 2022

HRAD ROŠTEJN: Otevře svou bránu

Hrad Roštejn otevře svou bránu návštěvníkům první dubnový víkend.

I když venku panuje ještě relativně chladné počasí, na hradě Roštejn vládne čilý ruch. „Ometají se pavučiny, umývají okna, utírá se prach a instalují se sbírkové předměty, které byly na zimu uloženy do klimaticky příhodnějšího prostředí. Také je nutné zprovoznit veškerou audiovizuální techniku a nachystat prostory pokladny a toalet. Doufáme, že letošní sezóna proběhne bez omezení a v plném rozsahu,“ přeje si Roman Fabeš, náměstek pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů.

Hrad Roštejn dlouhodobě patří mezi nejoblíbenější turistické cíle v Kraji Vysočina. I přes loňská omezení související s covidovými opatřeními, kdy byl hrad otevřen až od poloviny května a sezóna tak byla zkrácena na 5,5 měsíce místo klasických sedmi, zavítalo na hrad úctyhodných 40 321 návštěvníků. Tím se rok 2021 v hradní statistice zařadil mezi jeden z nejlepších v historii svého provozu. Napomohl tomu přetrvávající zájem o tuzemskou turistiku a zvýhodněné vstupné po dobu měsíců červenec až září. Na hradě se také podařilo realizovat několik kulturních akcí – např. divadelní kostýmované prohlídky, jazzový festival a dvě výstavy. Mimořádným úspěchem bylo získání dvou cen v rámci prestižní soutěže Stavba Vysočiny, a to prvenství v kategorii Rekonstrukce staveb a cena v kategorii České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě.

Hned první dubnový víkend vstoupí hrad Roštejn do nové turistické sezóny. V sobotu 2. dubna přivítá první návštěvníky. Po celý měsíc bude otevřeno vždy o víkendech a navíc ještě o Velkém pátku a na Velikonoční pondělí. Od května již bude otevřeno denně mimo pondělí. Novinkami pro letošní sezónu jsou edukační programy a netradiční prohlídky, které hradní osazenstvo připravovalo v předchozích letech. Nabídka edukačních programů nebude cílit pouze na organizované dětské kolektivy, ale též na individuální zájemce. Pro ně bude vypsáno několik termínů, na které se budou moci v dostatečném předstihu hlásit. A klasická prohlídka tak získá novou dimenzi, ze které si návštěvník odnese nevšední zážitek a získá další poznatky.

I v letošním roce budou na Roštejně k vidění nové výstavy. Od června v prostorách hradní herny, která je součástí prohlídkového okruhu B, bude instalována výstava Přírodovědec v muzeu se zvláštním akcentem k fauně Jihlavských vrchů. A na nádvoří se vystřídají hned dvě krátkodobé výstavy. Květen je vyhrazený putovní výstavě věnované projektům IROP, neboť i nové expozice a jim předcházející rekonstrukce hradu byly financovány z evropských finančních fondů. A od června zde bude k vidění výstava věnovaná zvonařství na Vysočině.

Rovněž program kulturních akcí pro rok 2022 je pestrý a snad se vše podaří realizovat. Na sobotu 30. dubna je plánovaný Myslivecký den a o týden později Roštejnský hodokvas. V červnu se snad po několikaleté odmlce uskuteční komponované programy pro děti v rámci Pohádkového Roštejna. A v průběhu léta se počítá s divadelními prohlídkami, Hradozámeckou nocí nebo Jazzem na Roštejně. Zároveň s otevírací dobou hradu bude v provozu též hradní občerstvení a náhled do voliéry na nádvoří, kterou již několikátou sezónu obývá káně lesní ze záchranné stanice pro handicapované živočichy v Telči.

Hrad Roštejn, vedle dalších Krajem Vysočina zřizovaných organizací, je i v letošním roce zapojen do projektu Objevuj památky – bližší informace na webu https://www.objevujpamatky.cz/. Díky tomu bude od června možné navštívit hrad za výhodnější vstupné v režimu motivačního programu „třetí za polovic a sedmá zdarma“. Platí na nestátních památkách zařazených do tohoto projektu. Ceník vstupného na hrad Roštejn dozná pouze drobných úprav, které jsou v řádu desetikorun a týkají se plného a rodinného vstupného. Významnou zprávou je, že režim rodinného vstupného bude ponechán, a to v modelu dvou dospělých a až čtyř dětí, což znamená významnou úsporu v rozpočtu rodiny. Cílem je udržet hrad Roštejn jako vyhledávaný turistický cíl. Ale hlavně, aby se tam návštěvníci cítili dobře a rádi se na hrad vraceli.

Zdroj text a foto: Krajský úřad Kraje Vysočina.

HRAD ROŠTEJN: Otevře svou bránu

HRAD ROŠTEJN: Otevře svou bránu.


 
 
 

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum