Hledat

Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu
Reklamní partner

Klub BONUS

YouTube TV

TOPlistCHOTĚBOŘ: SeneCura - Indické dny

12. září 2022

CHOTĚBOŘ: SeneCura - Indické dny

SeniorCentrum SeneCura v Chotěboři zažilo exotiku díky indickým dnům.

Karandží či Nán. To jsou pojmy, které většině z nás příliš neříkají. Pro klienty domova pro seniory v Chotěboři se však staly známými díky dalším gurmánským dnům, které pro ně připravily aktivizační pracovnice a kuchařský tým. Tentokrát byl celý týden zaměřený na Indii.

Indická kuchyně zřejmě klienty velice nadchla. Jedním z důvodů možná byl i fakt, že si značnou část specialit připravili sami ve spolupráci s personálem domova. Indie se vyznačuje především pálivými pokrmy, které však vyvažují příjemné chutě nejrůznějších koření a také vynikající sladkosti či mléčné nápoje.

A co se za cizokrajnými názvy skrývalo? "Karandží" je tradiční smažený pokrm ve formě taštiček plněných tvarohem, mandlemi a kokosem. "Nán" je pak známý naprosto všem Indům, jde o součást značné části jídel, neboť představuje oblíbené chlebové placky. Ty se používají většinou v kombinaci s omáčkami nejrůznějších druhů.

Právě přípravu omáček si klienti rovněž vyzkoušeli, včetně avokádové, s příchutí kari či tradiční koriandrové. A nesmělo chybět ani dostatek ovoce, kterého je v Indii dostupné doslova na "každém rohu". „Připravili jsme si také indickou domácí limonádu se solí, cukrem, citronem a římským kmínem," popisuje vedoucí aktivizačních pracovnic Jana Dlouhá.

Součástí týdne byla i tvořivá dílna - klienti připravili malé vlaječky země pro ochutnávky, malovali mandaly a indické bohy. Stejně jako během většiny gurmánských týdnů, i tentokrát byla pro klienty připravena "Cestománie“ se zajímavostmi o Indii a závěrečný kvíz. „Pro klienty z Domova se zvláštním režimem jsme navíc připravili skládačky a puzzle přímo z fotografií této země," říká Jana Dlouhá. Potvrzuje tak, že právě tato aktivita je velice vhodná pro pacienty s Alzheimerovou chorobou, neboť během ní mohou procvičit paměť a myšlení.

Během celého týdne se aktivit souvisejících s Indií zúčastnilo 70 klientů, což svědčí o velké oblibě tohoto druhu společenské události. A již nyní se těší na další, který je čeká za měsíc, zaměřený opět na některý další stát. „Gurmánské týdny se mi moc líbí, je to hezké zpestření měsíce a vždy se dozvím něco nového, co mě překvapí. Děkuji děvčatům, že pro nás vymýšlejí pořád něco nového a zajímavého,“ uzavírá s jasným vzkazem klientka z Chotěboře Marta Stará.

Zdroj: SeneCura SeniorCentrum Chotěboř.

CHOTĚBOŘ: SeneCura - Indické dny

CHOTĚBOŘ: SeneCura - Indické dny.


 
 
 
 

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum