Hledat

Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu
Reklamní partner

Klub BONUS

YouTube TV

TOPlistČertův stolek

13. srpna 2023

CHOTĚBOŘ: Čertův stolek

Socha Čertův stolek v ulici F. X. Šaldy v Chotěboři.

Od roku 2013 se může město pochlubit tři metry vysokou betonovou sochou čerta, který hraje šachy. Autorem je sochař Michal Olšiak.

Město si vybralo čerta jako odkaz na legendu související s nedalekým údolím Doubravy.

https://mapy.cz/s/fepavudubu

Socha Čertův stolek - autor Michal Olšiak. Výška sochy je 3 metry. Socha čerta, který hraje šachy, byla slavnostně odhalena 22. prosince 2013.

Pověst: Tajemné místo - Čertův stolek.

Kdysi zde prý pobýval poustevník. Bydlel v jeskyni a živil se většinou lesními plody. Uprostřed jeskyně měl veliký kámen, ketrý používal jako stůl. Z jeho klidu ho vytrhoval ďábel, který den co den přicházel do poustevníkovy jeskyně, sedl si na stůl a drze se pochechtával. Když už byl poustevník bezradný, napadlo ho zajít do Chotěboře za knězem a poradit se s ním. Kněz jej vyslechl a poradil mu, aby na stole kde ďábel vysedával, nakreslil svěcenou křídou tři velké kříže.

To prý jistě pomůže. Poustevník poděkoval za radu a pospíchal k domovu. Poté co udělal na balvan tři kříže, čekal na ďáblův příchod. Ten na sebe nenechal dlouho čekat. za chvilku se objevil v jeskyni a jak bylo jeho zvykem začal poustevníka znepokojovat. Ale jak se posadil na stůl, proměnil se ihned v páru a zmizel. od té doby se v jeskyni neukázal a poustevník měl klid. Kámen na němž čert vysedával, byl nazván Čertův stolek.

Připravil autor: Miroslav Galko - RegionálníMagazíny.cz. Foto: 3. listopadu 2022.

CHOTĚBOŘ: Čertův stolek

CHOTĚBOŘ: Čertův stolek. Připravil autor: Miroslav Galko - RegionálníMagazíny.cz. Foto: 3. listopadu 2022.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum