Hledat

Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu
Reklamní partner

Klub BONUS

YouTube TV

TOPlistČESKÝ KRUMLOV: Plášťový most

17. dubna 2022

ČESKÝ KRUMLOV: Plášťový most

Plášťový most, nebo také most "na plášti", je součástí zámku Český Krumlov, kde spojuje Horní hrad s barokním zámeckým divadlem a V. nádvořím a zámeckou zahradou. Název je odvozen od opevnění zvané "Plášť", které bývalo na západní straně Horního hradu.

Ve středověku zde byl vyhloubený příkop překlenutý lávkou s padacím mostem. Plášťový most zde byl vybudován postupně v letech 1686, 1707, 1748 a 1765. O jeho barokní podobu se zasloužil krumlovský vévoda Josef I. Adam ze Schwarzenbergu (1722-1782), který ekonomicky významně pozvedl celé město i vévodství. Za jeho vlády byl rovněž barokně přestavěn celý zámek a vybudováno zámecké barokní divadlo.

Most je tvořen třemi patry oblouků s pilíři, otevřeným krytým patrem se sochařskou výzdobou a třemi uzavřenými patry se dvěma spojovacími chodbami.

Dolní chodba spojuje Maškarní sál se zámeckým divadlem, horní chodba zámeckou obrazárnu se zámeckou zahradou a pokračuje až do minoritského kláštera na Latránu.

Na zděném zábradlí mostu stojí kopie barokních soch sv. Antonína Paduánského, sv. Felixe Kantaličského, sv. Václava a sv. Jana Nepomuckého. Originály soch jsou vystaveny v zámeckém lapidáriu.

Foto a video 5. srpna 2018, Miroslav Galko - RegionálníMagazíny.cz.

ČESKÝ KRUMLOV: Plášťový most

ČESKÝ KRUMLOV: Plášťový mostFoto a video 5. srpna 2018, Miroslav Galko - RegionálníMagazíny.cz.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum