Hledat

Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu
Reklamní partner

Klub BONUS

YouTube TV

TOPlistCanarias origin

3. dubna 2023

ČESKÁ REPUBLIKA: Canarias origin

Kanárské ostrovy a jejich odvrácená tvář. Přijďte do knihovny poznat ostrovy z pohledu domorodce!

Česká hudebnice Monika Srncová přilétá zpět do České republiky realizovat měsíční turné cestovatelských a kulturních přednášek o Kanárských ostrovech, kde našla před 20 lety svůj druhý domov. Cílem besed je přiblížit ostrovy z pohledu domorodce a představit nejen některé hudební nástroje, ale i kulturní krásy, které běžnému turistovi zůstávají skryty. Zmíněn bude také význam Kanárských ostrovů v historicko-kulturním vývoji Španělska a Latinské Ameriky. Na závěr přednášky bude prostor pro otázky a prohlídku místních hudebních nástrojů.

Toto turné je určeno k podpoře financování projektu „Šuhajky“, který si klade za cíl dokumentovat a vzájemně prezentovat tradiční kulturní dědictví České republiky v zahraničí. V rámci přednášky můžete podpořit projekt a získat menší předměty tradiční lidové výroby, jako jsou velikonoční kraslice, výrobky z kukuřičného šustí nebo zdobené technikou modrotisku, keramiku či publikace věnované lidové hudbě a folklóru Čech, Moravy a Slezska. Dary budou použity k prezentování České lidové kultury v zahraničí.

CANARIAS ORIGIN

Vzdělávací projekt, který využívá kultury a hudby jako interkulturního mostu, aby se Kanárské ostrovy dostaly do povědomí z bližšího, kulturního pohledu rezidenta, a který podporuje motivaci studentů španělštiny a hispánských studií. Dalším z cílů této iniciativy je přiblížit studentům španělský jazyk prostřednictvím interaktivní výuky a navázat vazby mezi kulturními institucemi na mezinárodní úrovni. Tato iniciativa spolupracuje s muzei, knihovnami, univerzitami, školami a hudebními ústavy.

ŠUHAJKY PROJECT

Projekt Šuhajky je vzdělávací a kulturní projekt tradičního i klasického žánru, který ve Španělsku více než 5 let podporuje a propaguje českou kulturu a hudbu, který již byl prezentován nejen na souostroví ale i v Národním národopisném muzeu v Madridu. Kromě českých koncertu a prednasek se realizují i srazy bilingvních i nových rodin vetsinou za doprovodu nejake kulturne-výchovné aktivity.

MONIKA SRNCOVÁ (Soprano, hudebnice a umělecká ředitelka)

Umělkyně s 20letou mezinárodní kariérou. Narodila se v bývalém Československu, kde se vždy zajímala o hudbu a kulturu. V roce 1998 absolvovala ZUS v Brně, kde byla členem a sólistou několika skupin věnujících se duchovní a lidové hudbě. Od svého příchodu do Španělska před 19 lety se věnuje tvorbě divadelních představení pro divadla a hotely se specializací na tanec a akrobacii s ohněm. Její vystoupení ji zavedlo do zemí jako Tunisko, Indie, Egypt nebo Anglie.

Na Tenerife absolvovala studium v oboru housle a oboru viola pod vedením Branimira Hristova a Macareny Pesutic na Vysoké konzervatori v Santa Cruz de Tenerife. Kromě toho studovala operní zpěv u kanárské sopranistky Carmen Acosta. Zúčastnila se mistrovských kurzů mimo jiné u Nancy Fabiola Herrera, Martha Matheu (Liceum), Ricardo Estrada a Raquel Lojendio.

Jako sólista vystupoval v Madridském etnografickém muzeu, Národním muzeu v Praze Musaion, Muzeu Casa Abaco, Divadlu Timanfaya, Tenerife Royal Casino, Mapfre Guanarteme Foundation, La Laguna Paraninfo nebo Infanta Leonor Theatre. Zúčastnil se jako člen několika skupin na festivalech jako Xeroxen (Kulturní centrum El Tanque), Zarzuela Festival (Guimerá Theatre), Fimucité Festival (Guimerá Theatre), Contemporary Ensemble (spolupráce s Tenerife Symphony Orchestra) a v hudebních cyklech komorní hudby v místech, jako je Národním muzeum výtvarných umění Tenerife nebo divadlo Infanta Leonor.

Zdroj: Projekt Canarias origin.

Autor: Miroslav Galko - RegionálníMagazíny.cz.

ČESKÁ REPUBLIKA: Canarias origin

ČESKÁ REPUBLIKA: Canarias origin.


 
 
 
 
 
 
 

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum