Smírčí kříž v Červené Řečici
8. září 2024
ČERVENÁ ŘEČICE: Smírčí kříž
Smírčí kříž v Červené Řečici je po dlouhých letech opět na svém původním místě. Je umístěn po pravé straně u staré cesty do Rovné, západně zhruba 1,5 kilometru od Červené Řečice.
Nové umístění smírčího kříže
Děkuji panu Pavlovi Jedličkovi za doprovod na místo a informace o smírčím kříži.
Podle Národního památkového ústavu, chráněn od 3. května 1958, může být pravděpodobně z 18. století, ale vpravo dole se možná nachází letopočet 1632.
Kámen na původní místo umístili bratři Pavel a Jiří Jedličkovi. O smírčím kříži vypráví pan Mgr. Jiří Jedlička:
Bohužel, o historii kamene mnoho nevím, nápis na kameni je nečitelný. Vpravo dole je letopočet 16??, takže turbulentní období kolem 30ti leté války. V lesích nebylo moc bezpečno a to mohl být jeden z motivu činu. Loupežné přepadení by se vzhledem k místu nabízelo, možná je i nehoda s povozem vzhledem ke svažité cestě. Osobně mám trochu pochyby o legendě se svatbou, totéž se říkalo u smírčího kamene s křížem na hrázi Horních Kladin, kam jsme jezdili k babičce. Mimochodem ten kámen z Kladin s křížem byl ukradený v roce 1991 a před pár lety navrácen (článek o tomto kameni bude v září 2024, fotografie jsou již hotové - Miroslav Galko).
Co se týká "našeho" kamene na okraji Bělé (název lesa), tak si říkám, že by někde mohla být písemná zmínka, protože ta událost byla zřejmě tragická a neobvyklá.
Náš motiv ke znovuosazení na místo byl jednoduchý. V roce 1996 jsme jako červenořečičtí farníci založili Spolek na záchranu památek s cílem znovuobnovit a pečovat o drobné památky (kříže, kapličky, hřbitovní kostel Božího Těla). Parta lidí se dala dohromady při přípravách svěcení 3 nových zvonů pro farní kostel sv. Marie Magdaleny.
Smírčí kříž na zámku Červená Řečice - rok 2019
Jedním z prvních počinů bylo nalezení smírčího kamene, který někdo mechanizací shodil do lesa. Kámen jsme z iniciativy Václava Beneše st. vyzvedli a uložili do hřbitovního kostela s cílem jej znovuosadit na své místo. Cca 20 let jsme se starali o kostel, později jsme se věnovali záchraně zámku a na navrácení kamene se nedostalo. Mezitím se kámen objevil na zámku, kam však nepatří. Po dohodě s majiteli zámku a kastelánkou jsme letos v létě kámen odvezli na místo kam patří. Kámen je opatřen železným opaskem s trny a citlivě osazen u cesty v lese Bělá. Kromě toho, že je dosti těžký, je hluboko zabetonovaný a zabezpečen proti ukradení. Poděkování patří Františku Šteklovi, Karlu Syrovátkovi, Martinu Bouškovi, kastelánce zámku Mirce Paclové a také spolumajiteli zámku panu Jiřímu Moškořovi. Dále také mému bratrovi Pavlovi s nímž jsme osazení realizovali. Spolek již pár let nefunguje, ale cíl, který jsme si před lety dali jsme letos přece jenom splnili a z toho mám dobry pocit.
Děkuji panu Mgr. Jiřímu Jedličkovi za vyčerpávající informace - autor článku Miroslav Galko.
Národní památkový ústav:
Na kameni je v jeho horní polovině plasticky vyvedený reliéf kříže doplněný mnohařádkovým nápisem psaným švabachem. Deskový žulový kámen byl údajně vztyčen jako upomínka tragické smrti svatebčanů, kterým se splašili koně a převrhl se na ně vůz.
Evidenční číslo smírčího kříže 2660
Původní rozměry kamene před usazením:
- Výška 120
- Šířka 80
- Tloušťka ???
Odkaz na Mapy.cz - https://mapy.cz/s/pepolurako
Autor fotografií 4. září 2024, Miroslav Galko - RegionálníMagazíny.cz.