Hledat

Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu
Reklamní partner

Klub BONUS

YouTube TV

TOPlistKonec srpna ve Vlašimi

27. srpna 2018 - zdroj Ing. Michala Jakubův Záchranná stanice pro živočichy ZO ČSOP Vlašim

Zajíčci, mláďata ježků, veverčata a škeble. To je konec srpna v Záchranné stanici ve Vlašimi.

Někdo tráví horké dny u vody, jiný v práci. Ošetřovatelé vlašimské zvířecí Záchranné stanice zvládají obojí. Co se dělá u vody bez vody? A víte, že sezóna mláďat stále ještě neskončila?

„Období vypadlých ptáčků z hnízd je už téměř konce. V současné době však stále řešíme případy osiřelých mláďat savců. V uplynulém týdnu například šesti zajíců polních a přijali jsme také velké množství mláďat veverek. Za poslední dva týdny hned deset!“ informuje Anna Dittrichová, ošetřovatelka Záchranné stanice pro živočichy ZO ČSOP Vlašim.

Mrňata závislá na mateřském mléce ošetřovatelé ručně v pravidelných intervalech dokrmují a doslova piplají. Starším, ještě nesamostatným dorostencům stanice už jen nahrazuje především pomyslnou rodičovskou ochrannou tlapu. Až dorostou a zesílí, vrátí se zpět do volné přírody.

Mládě zajíce polního, autor: Archiv ZO ČSOP Vlašim

„Přestože ještě není podzim, začínají se nám tu již hromadit ježci. Nejde však o adolescenty málo vykrmené před zimním spánkem, ale jsou to osiřelá mláďata, která byla nalezena mimo svá hnízda. Dostávají se k nám značně prochladlá a vyhladovělá. Rádi bychom poděkovali všem, kteří nám doposud poslali kočičí, či psí sušené mléko, kterého je v tomto období vysoká spotřeba. Samozřejmě mohou posílat dále, toho není nikdy dost,“ popisuje dále náplň svojí práce slečna Dittrichová.

Kromě rodičovských povinností ošetřovatelé musí zvládat výjezdy pro zraněná zvířata. Nechybí však ani ta již výše zmíněná voda. V té se však nekoupou, ale spíše bahní. A hlavní výbavou nejsou plavky a slunečník, ale holiny a plastové přepravky.

„Dne 17.8.2018 jsme prováděli záchranný transfer škeblí říčních ve Zvánovicích, Nový rybník. Rybník se vypouštěl z důvodu rekonstrukce – odbahnění. Celkem bylo přemístěno zhruba 2600 jedinců! U jejich hledání a sbírání jsme se tak pěkně zapotili. Počet nás velmi překvapil, rybník byl poměrně malý. Škeble jsme převezli na jinou blízkou lokalitu, abychom je z důvodu vysokých teplot zbytečně nevystavovali dlouhé cestě. V obci Zvánovice se bude na začátku září vypouštět další rybník. I tam se očekává výskyt škeblí, proto i zde budeme přítomni,“ osvětluje náplň pracovních radovánek u vody mladá ošetřovatelka.

Užívejte konec léta. Myslete však při tom i na přírodu a divoká zvířata, aby se kvůli nám nedostávala do nesnází. A když už nějaké v nouzi potkáte, pomozte mu. Třebaže pouze zavoláním do Záchranné stanice pro živočichy, anebo následnou podporou této organizace darováním krmení či potřeb nutných k péči o tyto naše zvířecí sousedy.

Konec srpna ve Vlašimi

Zajíčci, mláďata ježků, veverčata a škeble. To je konec srpna v Záchranné stanici ve Vlašimi.

Foto 1: Krmení osiřelého ježčího mláděte (autor: Archiv ZO ČSOP Vlašim).

Foto 2: Mládě veverky (autor: Archiv ZO ČSOP Vlašim).

Foto 3: Ne, to není suchem. Rybník byl vypuštěn před rekonstrukcí. V naplaveném blátě však zůstalo na stovky škeblí, které potřebovaly pomoc (autor: Archiv ZO ČSOP Vlašim).

Foto 4: Mládě zajíce polního (autor: Archiv ZO ČSOP Vlašim).


 
 
 
 

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum