ARCHEOLOGIE: Nacistické a komunistické tábory
3. dubna 2022
ARCHEOLOGIE: Nacistické a komunistické tábory
Archeologové ze ZČU spolu s techniky z Deggendorfu zmapují nacistické a komunistické tábory v česko-bavorském pohraničí.
Archeologové Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni (FF ZČU) zahájili spolu s kolegy z bavorské Technické vysoké školy Deggendorf (THD) projekt „Archeologie temného dědictví. Nacistické a komunistické tábory na pomezí Bavorska a Čech“. Díky využití moderních výzkumných metod bude možné tyto dnes už zaniklé a opomíjené památky detailně zdokumentovat a už v průběhu letošního roku je prezentovat široké veřejnosti na obou stranách hranice pomocí specializovaných map, článků, knih, plakátů nebo podcastů.
„Doufáme, že projekt přispěje k pochopení společné regionální identity, podpoření přátelských česko-bavorských vztahů, posílení humanity a demokracie v příhraničním prostoru prostřednictvím informací o společné historii a konsekvencích represe,“ říká Michal Preusz z katedry archeologie FF ZČU.
Katedra projektem navazuje na dlouhodobé obdobné aktivity, zejména na výzkum tábora v Letech u Písku a na výzkumy na Jáchymovsku. „Nově otevíráme téma pobočních táborů nacistického koncentračního tábora Flossenbürg, především dokumentujeme tábory u Holýšova, represivní zařízení na Karlovarsku, ale i v Německu. Pozornost věnujeme také komunistickým táborům u Horního Slavkova,“ popisuje Michal Preusz.
Krematorium ve Flossenbürgu
Projekt stojí na spolupráci techniků THD, kteří dlouhodobě pracují na neinvazivních technologiích k dálkovému průzkumu Země a podpovrchových struktur, a archeologů FF ZČU, jejichž katedra je jediným českým specializovaným univerzitním pracovištěm orientovaným na archeologický výzkum temného dědictví 20. století.
Do dokumentace táborů se zapojí vědci osmičlenného česko-německého projektového týmu a také vybraní studenti. Základem jejich práce budou archivní průzkumy dochovaných písemností, map a plánů. Bohužel k řadě táborů se takové zdroje, často záměrně, nedochovaly a je nutné hledat jinde, „proto využíváme také dochovanou takzvanou šedou, oficiálně nepublikovanou literaturu, a svědectví pamětníků. Studujeme také elaboráty tajných služeb, zejména v případě komunistických táborů to jsou informační reporty americké CIA,“ říká Michal Preusz.
Archeologové samozřejmě ale míří také do terénu, kde tábory stávaly. „Tam využíváme nedestruktivní archeologické metody, jako jsou šikmé letecké fotografie a satelitní snímky, letecká termografie a multispektrální snímkování nebo letecké laserové skenování. Díky THD budeme mít nově k dispozici georadar, připojený na dron, a termokamery. Přímo v prostoru táborů používáme geodeticko-topografický průzkum, zaměřujeme viditelné relikty a dokážeme poměrně přesně vyměřovat polohy objektů, které známe například z historických leteckých měřičských snímků. Obzvlášť díky těmto metodám pak můžeme vymezovat plochy zaniklých táborů, identifikovat polohy jednotlivých staveb a zařízení a následně určovat jejich funkci. Zjistíme tak, kde stálo velitelství, kde baráky trestanců, kde byly záchody a podobně,“ pokračuje Michal Preusz.
Nejcennějším výstupem projektu bude detailní dokumentace opomíjených památek 20. století, která bude základem pro moderní formy prezentace a zvyšování povědomí o nich. „Zároveň poslouží k posílení jejich památkové ochrany, neboť podklady budou předány Národnímu památkovému ústavu v Plzni a Lokti a budou využívány při sběru vzpomínek pamětníků pod vedením Post Bellum. Veškeré výsledky projektu budou edukativně prezentovány široké veřejnosti na obou stranách hranice, neboť i temné stránky historie jsou nedílnou součástí společného kulturního dědictví regionu. “ dodává Michal Preusz.
Spolu s oběma vysokými školami se do projektu zapojila také katedra botaniky Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a s nimi organizace Post Bellum, Muzeum romské kultury, Západočeské muzeum v Plzni, Národní památkový ústav – Územní pracoviště Loket, Město Holýšov, Památník KZ Flossenbürg a další.
Dotaci na projekt přidělil katedře archeologie FF ZČU a Technologie Campus Freyung TH Deggendorf Česko-bavorský monitorovací výbor evropského dotačního titulu Program přeshraniční spolupráce Česká republika – Svobodný stát Bavorsko Cíl EÚS 2014-2020.
Zdroj: Západočeská univerzita v Plzni.